11.05.2020 r. korzystając z długo wyczekiwanej słonecznej pogody wspólnie z Paniami wychowawczyniami dzieci z oddziału przedszkolnego S.P. w Nowym Borku zorganizowałam spotkanie, którego głównym celem było zachęcenie dzieci do czytania bajek i jak najczęstszego odwiedzania biblioteki.

Aby nie zanudzić najmłodszych czytelników jedynie po krótce przedstawiłam im jak funkcjonuje biblioteka, jakie działy możemy w niej znaleźć. I jak się później okazało dzieci w tym temacie już posiadały rozległą wiedzę. Wszystko dzięki temu, że piątkowe zajęcia prowadzone w oddziale przedszkolnym były poświęcone bibliotece. Dlatego też moim głównym zadaniem zostało w jak najciekawszy sposób zachęcić dzieci do czytania.

Przedszkolaki między innymi miały za zadanie odpowiedzieć na dwa podstawowe pytania. Po pierwsze „jak należy obchodzić się z książką wypożyczoną z biblioteki?” oraz „jakich codziennych czynności nie należy wykonywać podczas czytania?” Zarówno z pierwszym jak i z drugim pytaniem najmłodsi poradzili sobie świetnie i bez pomocy Pań wychowawczyń. Dzieci nie miały też problemu, aby na podstawie przeczytanej rymowanki odpowiedzieć o jakiej bajce ona jest.

Na zakończenie postanowiłam sprawdzić czy dzieci z uwagą słuchają czytane im bajki (a w tym wypadku wiersz J. Tuwima „Lokomotywa”)? Po przeczytaniu wiersza zadaniem przedszkolaków było wymienić co znajdowało się w poszczególnych wagonach? Oczywiście najlepiej poszło tym dzieciom, które już znały ten wiersz. Jednak należy zauważyć, że dzieci poprzez odpowiedzi na pytania udowodniły, że naprawdę wiersza wysłuchały z uwagą.

Uwieńczeniem wspólnie spędzonego czasu było oczywiście nagrodzenie dzieci słodyczami. Były one nie tylko nagrodą za aktywny udział w zajęciach dotyczących biblioteki ale także podziękowaniem za pamięć i laurkę wykonaną na DZIEŃ BIBLIOTEKARZA.

Bardzo serdecznie dziękuję przedszkolakom ze S.P. w Nowym Borku za mile spędzony czas i jak zawsze zachęcam do jak najaktywniejszego czytania.

 

Kinga Rybka