18 listopada na całym świecie jest obchodzony Dzień Myszki Miki. Myszka Miki to najbardziej rozpoznawalna postać Disneya na świecie. Jednocześnie to także dzień urodzin jego żony Minervy Mouse, znanej w Polsce jako Myszka Minnie.

Myszka Miki to animowany bohater kreskówek oraz komiksów. Postać została stworzona przez Walta Disneya w 1928 roku. Najsłynniejszy na świecie gryzoń w ciągu niemal 100 lat swojej „pracy twórczej” stał się jedną z największych gwiazd filmowych i wystąpił w ponad 130 filmach oraz 330 komiksach.

Istnieje kilka różnych wersji mówiącej jak zrodził się pomysł na powstanie słynnej na cały świat myszy. Jedna mówi o tym, że inspirację do stworzenia Myszki Miki Walt Disney zaczerpnął od myszy biegającej po studiu. Inna, najbardziej prawdopodobna wersja, zakłada, że  postać była zainspirowana zwierzątkiem, które Walt Disney miał w dzieciństwie.

Pierwotnie sławna Mysz miała nosić imię Mortimer, jednak nie podobało się ono żonie rysownika, Lillian Disney. To właśnie jej pomysłem było imię Mickey. Myszka miała także być królikiem i pierwsze rysunki przedstawiają właśnie to zwierzę. Jednak jakoś Miki pod postacią królika nie przypadł do gustu twórcy. Myszka Miki był także pierwszą postacią animowaną, która przemówiła. Jej pierwszymi słowami w filmie były „Hot dog! Hot dog!”.

Za stworzenie Myszki Miki Walt Disney w 1932 roku otrzymał nagrodę Akademii Filmowej. Kolejnego Oscara przyniósł bohaterowi film pełnometrażowy z 1940 zatytułowany „Fantazja”. Nominację do nagrody za najlepszy krótkometrażowy film animowany Miki otrzymywał aż dziesięciokrotnie. Na rozdaniu Oscarów pojawił się jeszcze dwukrotnie, w 1988 roku oraz w 2003 roku, za każdym razem wręczając nagrodę w kategorii najlepszy animowany film krótkometrażowy. Obecnie, według szacunków, Myszka Miki ma nawet większą rozpoznawalność niż Święty Mikołaj. W zależności od kraju Mickey Mouse ma także nawet różne imiona, np. we Włoszech znany jest jako Topolino, w Chinach – Mi Lao Shu, w Estonii – Mikki Hiir, na Węgrzech Miki Eger, w Szwecji Musse Pigg, a w Polsce po prostu Myszka Miki.

Myszka Miki to nie tylko bohater bajek i komiksów. Na rynku dostępna jest odzież, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, zabawki, sprzęt gospodarstwa domowego, przybory piśmiennicze, a nawet sprzęt komputerowy czy specjalne kolekcje biżuterii. Wszystko z wizerunkiem najsłynniejszego gryzonia.

Warto także zaznaczyć, że Myszka Miki w swoje 50 urodziny w roku 1978 otrzymała, jako pierwszy bohater animowany, swoja gwiazdę w Hollywoodzkiej Alei Gwiazd.

Oczywiście w dniu urodzin najsłynniejszej myszy na świecie. Odwiedziłam dzieci z oddziału przedszkolnego w Nowym Borku. Gdyż Miki został stworzony właśnie z myślą o najmłodszych. Aby nie zanudzić dzieci krótko opowiedziałam im wyżej podaną historię powstania ulubieńca nie tylko najmłodszych ale i dorosłych. Przedszkolaki także wymieniły wszystkich najbliższych przyjaciół Mikiego. A także zwróciliśmy uwagę na to, że myszka jest dosłownie wszędzie na ich ubraniach, przyborach szkolnych, kubkach, bidonach, talerzykach a nawet na sztućcach. Wszystkie dzieci także wykonały przepiękne rysunki przedstawiające Myszkę Miki oraz przyjaciół. Tradycja nakazuje aby na urodzinach gości poczęstować tortem. Jednak ja przedszkolakom w podziękowaniu za mile spędzony czas oraz pięknie wykonane rysunki wręczyłam ptasie mleczko, które tak jak Miki jest znane i lubiane przez wszystkich.

(źródło informacji Internet)

Kinga Rybka