W piątek pierwszego dnia lipca odbyło się kolejne spotkanie DKK. Wszyscy odczuwamy wysokie temperatury panujące od kilku dni, jednak miłośnicy dobrej książki zachęcają do przeczytania dwóch omawianych pozycji a mianowicie „Nie miłość z tobą i bez ciebie” autorstwa Nataszy Sochy oraz „Wojenna miłość” napisanej przez Douga Golda.

            Doug Gold to emerytowany nadawca radiowy, historyk-amator oraz pisarz. Autor dwóch książek: pierwsza poświęcona była jego karierze jako właściciela stacji More FM i sukcesu, który odniósł pomimo wielu przeciwnościom. Druga, to właśnie polecana „Wojenna miłość”- prawdziwa historia Josefine Lobnik i Bruce’a Murraya, którzy dzięki niemal niemożliwym zbiegom okoliczności, pośród brutalnej wojny, odkrywają miłość.

            Autor szczegółowo opisuje losy obojga bohaterów od czasów sprzed wybuchu wojny, poprzez jej kolejne lata. Dowiadujemy się jak wyglądała walka z nazistami Josefine działającej w partyzantce, walczącej z ich rozkazami w każdy możliwy sposób, próbującej przeszkodzić im w działaniach, na ile było to możliwe, jej strach o rodzinę aż wreszcie ból w chwili, gdy dowiaduje się o zdradzie przyjaciółki. Ale gdyby nie to, nie wyjechałaby do kuzynki i nie odmieniła przyszłości.

Ze strony Bruce'a poznajemy historię jego małżeństwa, wstąpienia do Nowozelandzkich Sił Zbrojnych, jego pobyt w Egipcie, Grecji, okoliczności dostania się do niewoli. Później śledzimy jego poczynania w kolejnych obozach i tak naprawdę nie możemy się doczekać chwili, gdy wreszcie spotka Josefine. Wymięty liścik, który trafił do jego rąk, kieruje tych dwoje nieznajomych na kurs, który na zawsze odmieni ich życie.

"Wojenna miłość" to przejmująca historia o miłości ludzi, którzy odnaleźli się pośród wojennej zawieruchy a świat wcale nie zamierzał ułatwić im pielęgnowania tego uczucia. Jest to opowieść o poczuciu winy, bólu, cierpieniu, strachu i ponadczasowych przyjaźniach. Nie brakuje w niej uporu, podejmowania ryzyka, determinacji, tchórzostwa i honoru.

Drugą omawianą na piątkowym spotkaniu książką jest „Nie miłość z tobą i bez ciebie” napisana przez Nataszę Socha.

Natasza Socha jest polską pisarką, felietonistką, a także dziennikarką. Urodziła się w 1973 roku. Obecnie mieszka w Poznaniu, ale często przebywa również w niewielkiej niemieckiej wsi, gdzie znajduje twórcze natchnienie. Powieściowym debiutem Nataszy Sochy była książka "Macocha", wśród innych jej powieści można natomiast wymienić takie tytuły, jak: "Biuro przesyłek niedoręczonych", "Harmonia", "Rosół z kury domowej", "Maminsynek", "Nasza klasa" czy "Ketchup".

"(Nie)miłość z tobą i bez ciebie" to książka obyczajowa, która przedstawia nieco ciemniejszą stronę związku, choć między bohaterami nie dochodzi do aktów żadnej przemocy. Cecylia i Wiktor kiedyś się kochali - gdy byli młodzi, roześmiani, pełni nadziei i optymizmu, czuli, że wspólnie zbudują przyszłość. Z czasem przyszło jednak wypalenie. Ich niegdyś gorące uczucie zupełnie ostygło, by w konsekwencji rozpłynąć się w nicości. Wiktor ma teraz kochankę, atrakcyjną młodą studentkę, Cecylia natomiast z tęsknoty za utraconą wolnością flirtuje z mężczyznami na portalach internetowych. Są ze sobą z przyzwyczajenia, a także przez wzgląd na córkę, ale oboje myślą o rozwodzie.

Wreszcie Cecylia decyduje się powiedzieć mężowi, że powinni się rozstać. Nim jednak dochodzi do decydującej rozmowy, kobieta ulega wypadkowi i na kilka miesięcy zostaje przykuta do wózka. To wiele zmienia. Ona boi się zostać z tym wszystkim sama - potrzebuje pomocy męża bardziej niż kiedykolwiek. Wiktor z kolei czuje się w obowiązku wspierać żonę i zaopiekować się nią, przynajmniej tymczasowo. Co z tego wyniknie? Czy niespodziewane wydarzenie zmieni coś między nimi, czy wypalonej miłości nie da się już uratować?

Podsumowując zarówno jedna jak i druga książka są godne polecenia. „Wojenna miłość” jak to ładnie powiedziała jedna z Pań: „ Jest czymś zupełnie innym niż to, co było do tej pory omawiane na spotkaniach DKK.” Natomiast „ Nie miłość z tobą i bez ciebie” to powieść o tym, że czasem zapominamy co naprawdę ważne, szukając czegoś nowego, co niekoniecznie musi przynieść nam większe szczęście. Wszystkich czytelników zachęcam do wakacyjnej lektury.

Kinga Rybka