3 września 2022 r. w błażowskiej bibliotece po raz kolejny odbyło się „Narodowe Czytanie”.  Dyrektor biblioteki Anna Heller przywitała wszystkich zebranych.

Imprezę prowadziła Hanna Krupińska – Łyp, doktor nauk humanistycznych, wieloletni wykładowca akademicki Uniwersytetu Rzeszowskiego, w latach 1990-2014 dyrektor Centrum Kultury Języka Polskiego dla Cudzoziemców Uniwersytetu Rzeszowskiego, autorka szkiców o współczesnych poetach polskich, również z kręgu ZLP. Pani Hanna to urodzona mówczyni, kocha sztukę a zwłaszcza malarstwo, lubuje się w science fiction, kocha zwierzęta - posiada dwa koty, jest osobą bardzo skromną. Swoim ciepłym głosem przeniosła nas w czasy romantyzmu. W rolę lektorów wcielili się: Andrzej Wróbel, Sławomir Kowal, Jadwiga Szermach, Małgorzata Kutrzeba, Małgorzata Drewniak, Elżbieta Pęcka, Agata Domaradzka, Zuzanna Heller, Zofia Wielgos, Janusz Szpala i Barbara Rutkowska-Kędzior.

Akcja Narodowe Czytanie zapoczątkowana była przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa.

W 2016 roku ówczesna para prezydencka rozpoczęła Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

W 2018  r. Narodowe Czytanie miało wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do czytania lektury „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, zachęcała do czytania „Antologii Niepodległości” – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.

W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były „Nowele polskie” – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Nowele zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Lekturą Narodowego Czytania 2020 r. wybrana została „Balladyna” Juliusza Słowackiego. W związku z obostrzeniami wprowadzonymi przez pandemię koronawirusa tamta edycja została nagrana i udostępniona online. Natomiast w roku 2021 czytaliśmy ,,Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. 3 września br. spotykamy się, aby przypomnieć sobie lata szkolne, bo któż z nas nie pamięta ze szkoły podstawowej mrocznej sceny z ,,Liliji” „Zbrodnia to niesłychana, Pani zabija pana”, albo ballady ,,Pani Twardowska” „Jedzą, piją, lulki palą” i tak dalej...

,,Ballady i Romanse’’ naszego wieszcza Adama Mickiewicza to lektura przewidziana na dzisiejsze spotkanie. Zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezji Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności.

Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Błażowej rozpoczęła akcję „Narodowego czytania” w 2015 r. lekturą „Lalka” Bolesława Prusa i bierze udział w tej akcji już po raz siódmy.

Na zakończenie spotkania swoje wiersze z tomiku „Antidotum” zaprezentował nam Arkadiusz Łyp – mąż Pani Hanny.

Serdecznie dziękuję wszystkim aktorom za wspaniałe odegranie swoich ról oraz dr Hannie Krupińskiej-Łyp - dobremu duchowi „Narodowego Czytania” oraz Panu Mieczysławowi za podzielenie się swą twórczością. Dziękuję także pracownikom błażowskiej biblioteki za pomoc w organizacji imprezy. Dziękuję bibliotekarkom za placki, Małgosi Szpali i Renacie Kacie za rogaliki. Zapraszam na kolejne spotkania organizowane przez błażowską bibliotekę.

Więcej zdjęć w PDFie - kliknij tutaj.

Anna Heller