Muzeum (łac. musaeum) – instytucja kultury powołana w celu gromadzenia, badania oraz opieki nad obiektami posiadającymi wartość historyczną bądź artystyczną. Nazwa pochodzi z łacińskiego musaeum, które z kolei utworzono z greckiego mouseion – miejsce lub świątynia przeznaczona muzom, greckim bóstwom poszczególnych gałęzi sztuki. Muzeum to także rodzaj starożytnych ośrodków naukowych, z których najsławniejszym był założony przez Ptolemeusza I Sotera około roku 280 p.n.e. w Aleksandrii. W skład tego muzeum wchodziła między innymi Biblioteka Aleksandryjska.

Pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) miała miejsce w styczniu 1997 r. w Berlinie. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w poznańskim Muzeum Narodowym.

13 maja błażowska biblioteka po raz kolejny dołączyła do Europejskiej Nocy Muzeów. Dla naszych gości przygotowaliśmy podróż w czasie za pośrednictwem starej fotografii. Jakub Heller prezentował i omawiał swoje zbiory a jest to spora kolekcja, bo ponad 5 tysięcy starych fotografii. Zdjęcia pogrupowane są w różne grupy tematyczne np. wesela, komunie, panoramy, Błażowa… Stare fotografie mają swój wyjątkowy urok i są swego rodzaju skarbem, dzięki któremu możemy „poznać" naszych przodków i ich historie. Możemy także poznać miejsca, które przez dziesięciolecia przeszły architektoniczną metamorfozę. Dzięki starym zdjęciom możemy zobaczyć jak zmieniała się moda, ludzie ale i nasze otoczenie.  To właśnie stare zdjęcia przywołują u nas takie wspomnienia; te lepsze i te gorsze. Nie da się cofnąć upływającego czasu ale można go zatrzymać na chwilę na zdjęciu. Stara fotografia jako dokument zatrzymuje chwilę, ocala od zapomnienia, zamienia przemijalność w namacalny dowód.

Było coś dla ducha ale  i dla ciała - stół szwedzki. Serdecznie dziękuję tym, którzy zechcieli spędzić z nami to sobotnie popołudnie.

Anna Heller