16 maja 2023 r. odwiedziłam najmłodsze dzieci z Przedszkola Publicznego w Błażowej. Najpierw spotkałam się z Biedronkami i Misiami a następnie z Delfinkami i Słoneczkami.

Maluchy same musiały odgadnąć czego będzie dotyczyło nasze spotkanie. Oczywiście poradziły sobie z tym świetnie. Za pomocą zabawy pokazałam dzieciom na czym polega różnica pomiędzy biblioteką a księgarnią. Przedszkolaki na podstawie przyniesionych przeze mnie książek opowiadały czym one się od siebie różnią i kto je może czytać.

Następnie dzieci przy pomocy obrazków miały powiedzieć czego nie wolno robić kiedy czyta się książkę i jak należy o książki dbać. Opowiedziałam maluchom również na czym polega praca bibliotekarza, co oprócz wypożyczania książek można robić w bibliotece i jak rozpoznać czy książka jest z biblioteki czy moja własna. Ponieważ wśród ulubionych przez przedszkolaków bohaterów książkowych często pojawiała się Kicia Kocia to właśnie o jej przygodzie w bibliotece przeczytałam najmłodszym (A. Głowińska „Kicia Kocia w bibliotece”).

Przedszkolaki również dla mnie przygotowały niespodzianki. Była zabawa, w czasie której zostałam Biedronką, piękna piosenka i prześliczne laurki, które zdobią Oddział dla Dzieci naszej biblioteki.

Bardzo dziękuję za zaproszenie.

Joanna Bałutowska - Bialic