Z ŻYCIA BŁAŻOWSKIEJ BIBLIOTEKI

GOŚCIMY

Odwiedza nas 49 gości oraz 0 użytkowników.

ILOŚĆ ODSŁON STRONY

2898467
Dzisiaj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
Od początku
1830
11874
15601
2898467


Twój IP:18.234.66.217

Akcję Narodowe Czytanie rozpoczął w 2012 r. prezydent Bronisław Komorowski wspólną lekturą „Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a rok później – „Trylogii" Henryka Sienkiewicza. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Lalki" Bolesława Prusa.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Błażowej przystąpiła do akcji 5 września 2015 r. Czytaliśmy wówczas fragmenty „Lalki”.

3 września 2016 r. czytaliśmy „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Organizatorami imprezy byli burmistrz Błażowej Jerzy Kocój, Związek Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Błażowej. Część zaproszonych gości czytała wybrane fragmenty powieści.

Prezenterami byli: burmistrz Błażowej Jerzy Kocój, radne Rady Miejskiej Anna Lorenz-Filip i Kinga Fabińska, prezes Zarządu Banku Spółdzielczego Mariusz Król, pracownice biblioteki Anna Heller i Kinga Rybka, poeta Mieczysław A. Łyp, członkinie redakcji „Kuriera Błażowskiego” Ewelina Szumska i Małgorzata Kutrzeba oraz Barbar Kędzior.

W kawiarni GOK „Arkadia” zasiedli - oprócz prezenterów – dr Anna Niewolak-Krzywda, dr Hanna Krupińska-Łyp, literat Adam Decowski, pracownicy M-GBP, członkowie Klubu Seniora „Pogodna Jesień” i wszyscy, którym bliska jest twórczość Sienkiewicza. Imprezę prowadziła bardzo lubiana w Błażowej dr Hanna Krupińska-Łyp. Wprowadziła słuchaczy w klimat powieści, nakreśliła  realia historyczne, co spowodowało, że czytane dziesięć fragmentów nie nużyło słuchaczy. Pani Hanna jest pasjonatką literatury XIX w. i ta pasja i entuzjazm powodują, że słucha się jej komentarzy literackich z zainteresowaniem.

Smaczne ciasta przygotowane przez pracownice biblioteki, kawa i herbata były zakończeniem tego sympatycznego wieczoru.

Załączamy list prezydenta RP, skierowany do rodaków z okazji akcji Narodowe Czytanie’2016, oddający cele tej pięknej akcji.

Anna Heller

 

LIST PREZYDENTA RP

„Szanowni Państwo, Drodzy Rodacy!

Przed nami piąta edycja akcji Narodowe Czytanie. W ubiegłym roku wspólnie czytaliśmy „Lalkę”, w której polskość ukazana została jako połączenie romantycznego patriotyzmu z naszą zdolnością do trwania narodowej wspólnoty pomimo braku własnego państwa. Tym razem wyboru lektury na Narodowe Czytanie dokonano w formie głosowania. W Roku Henryka Sienkiewicza zwyciężyła wybitna polska powieść – „Quo vadis”.

To piękna książka o zwycięstwie prawdy i miłości – historia wiary, która pozwala budować silne więzi kształtujące wspólnotę. „Quo vadis” stanowi opowieść o triumfie odwagi, o konsekwencji w działaniu, o solidarności w imię fundamentalnych idei. Dla nas, Polaków, mądre przesłanie powieści Henryka Sienkiewicza ma dodatkowy wymiar zwłaszcza dziś, w świetle 1050-lecia Chrztu naszej Ojczyzny.

Jestem przekonany, że Narodowe Czytanie to znakomity czas, by raz jeszcze zachwycić się uczciwością Ligii, przeżyć duchową przemianę Marka Winicjusza, towarzyszyć Ursusowi w jego zwycięskiej walce na rzymskiej arenie. Postawy i życiowe wybory Sienkiewiczowskich bohaterów warto przy tym odnieść do czasów współczesnych. Wierzę, że lektura „Quo vadis” pomoże odnaleźć odpowiedzi na pytania, które stawia przed nami teraźniejszość.

Gorąco zachęcam wszystkich Państwa do wspólnego czytania „Quo vadis” 3 września 2016 roku. Chciałbym, aby po raz kolejny Narodowe Czytanie było dla nas wszystkich czasem inspirujących refleksji, przynoszącym radość z kontaktu z prawdziwie wielką literaturą.

Bądźmy tego dnia razem niezależnie od wieku czy miejsca zamieszkania, czytajmy w gronie rodziny, znajomych, kolegów, organizujmy własne spotkania z „Quo vadis”. Niech w Państwa miejscowości również wybrzmią słowa, które sto dwadzieścia lat temu wyszły spod pióra pierwszego polskiego noblisty.

Z wyrazami szacunku

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda”