Twój IP:54.198.142.121

15 grudnia 2016 r. błażowską bibliotekę odwiedziły dzieci z miejscowego przedszkola. Jest tuż tradycją, że przedszkolaki co roku przychodzą z kolędą i przyozdabiają choinkę. Z tej okazji przygotowałam prezentację, z której dzieci dowiedziały się skąd wziął się zwyczaj ubierania świątecznego drzewka, o potrawach wigilijnych oraz tradycjach świątecznych.

Najstarsze doniesienia o choince, czyli drzewku przyozdabianym na Boże Narodzenie, pochodzą z Niemiec i Francji. Mieszkańcy ustawiali w domach iglaste drzewka: jodły, sosny lub świerki przybrane rajskimi jabłuszkami, orzechami i ozdobami z papieru.

Pierwsza legenda głosi, że prawdziwą popularność choinka zyskała dzięki świętemu Bonifacemu, mnichowi, który w VIII wieku nawracał ludzi do chrześcijaństwa. Bonifacy ściął potężny dąb, który dla  niewiernych był drzewem świętym. Upadający dąb zniszczył wszystkie rosnące wokół niego drzewa za wyjątkiem małej jodełki, która stała się symbolem świąt.

Jest też góralska legenda, która głosi, że pomysłodawcą świątecznej choinki był… niedźwiedź. W dniu narodzin Chrystusa zwierzęta postanowiły obdarować Dzieciątko Jezus. Niedźwiedź niestety nie miał żadnego prezentu, więc wymyślił, że podaruje małą jodełkę. W trakcie wędrówki do miejsca narodzin Chrystusa drzewko namokło i utworzyły się na nim sople, które w blasku księżyca przypominały piękne ozdoby i tak według góralskiej legendy pięknie przystrojona choinka stała się symbolem narodzin Pana.

Anna Heller