Z ŻYCIA BŁAŻOWSKIEJ BIBLIOTEKI

GOŚCIMY

Odwiedza nas 101 gości oraz 0 użytkowników.

ILOŚĆ ODSŁON STRONY

3319507
Dzisiaj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
Od początku
2595
9858
35619
3319507


Twój IP:54.211.135.32

OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA KOBIET W BŁAŻOWEJ

8 marca o godzinie 17:30 w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Błażowej odbyła się impreza okolicznościowa z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, na którą tłumnie przybyły panie z całej gminy Błażowa. Organizatorami spotkania byli burmistrz Błażowej, Gminny Ośrodek Kultury oraz Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Błażowej.

Obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet w Błażowej cieszyły się w tym roku nie lada zainteresowaniem. Wieczorową porą sala widowiskowa Gminnego Ośrodka Kultury w Błażowej zapełniła się niemalże po brzegi mieszkankami płci pięknej naszej gminy.

Wszystkich zebranych na sali serdecznie przywitał dyrektor GOK Andrzej Wróbel. W swojej krótkiej przemowie złożył najserdeczniejsze życzenia wszystkim zebranym paniom - życzenia szczęścia miłości, uśmiechu, morza przyjemności i oceanu radości. Do tych życzeń przyłączył się także burmistrz Jerzy Kocój, wyrażając szczerą nadzieję, że już za rok wszystkie panie, które przybędą do sali widowiskowej GOK z okazji swojego święta, będą mogły cieszyć się nowymi, wygodnymi fotelami, w sprawie których wraz z dyrektorem GOK wystosowali już odpowiedni wniosek.

Następnie głos zabrał ponownie dyrektor Andrzej Wróbel – Szanowne Panie, z okazji dzisiejszego święta przygotowaliśmy dla was program. Mam nadzieję, że z każda z pań znajdzie w nim coś dla siebie – aby w krótkich słowach zapowiedzieć program artystyczny, przygotowany specjalnie na tę okazję.

Pierwszym z gości, którzy uświetnili swoją obecnością obchody Dnia Kobiet był Henryk Hryniewicki, aktor, reżyser oraz założyciel i twórca Teatru NEMNO. W swoim niemym spektaklu marionetkowym pt. „Cyrk Hrynek” przedstawił zabawną historię dyrektora Cyrku Hrynek, w rolę którego wcielił się osobiście artysta, oraz jego marionetkowych aktorów: niesfornego Zenka, jogina Rahula, żonglera Wesołka oraz nieszczęśliwego Pierrota, który to zrozpaczony poszukuje swojej miłości. Ostatecznie marionetkowy aktor znajduje swoją wybrankę wśród zebranych na widowni pań, której wręcza kwiaty. Zebrana na sali publiczność żywo reagowała na występ aktora, który wykazał się nietuzinkowymi umiejętnościami scenicznymi jak i manualnymi. Na koniec swojego występu pan Henryk złożył wszystkim paniom najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta oraz podziękował za możliwość wystąpienia w na deskach błażowskiego ośrodka. W międzyczasie, dyrektor Andrzej Wróbel oraz burmistrz Jerzy Kocój, ku radości zebranych na sali pań, wręczali im piękne kwiaty.

Po krótkiej przerwie związanej ze zmianą dekoracji, głos zabrała instruktor Gminnego Ośrodka Kultury Jolanta Kocyła, która ochoczo namawiała zebrane na sali panie, aby chórem przeczytały zamieszczony na scenografii krótki wierszyk – „Zero mycia ! Zero prania ! Zero szycia – gotowania ! Dziś Dzień Kobiet, drogie Panie, 1000 kwiatów na śniadanie ! A od jutra do roboty, resztę dnia świętują chłopy !” – jednym głosem recytowały zebrane w audytorium solenizantki.

Następnie została zaproszona na scenę pani doktor Hanna Krupińska – Łyp, wykładowca Instytutu Filologii Polskiej na Uniwersytecie Rzeszowskim oraz wieloletnia współpracowniczka Miejsko – Gminnej Biblioteki w Błażowej, która przedstawiła krótką prelekcję na temat „Roli kobiety w literaturze”. Swój wykład pani doktor rozpoczęła przytoczeniem słynnej maksymy, którą sformułował Katon Starszy w II wieku przed naszą erą, a którą powtórzył w polskiej literaturze Ignacy Krasicki – „Pomimo wszystkich płci naszej zalety, my rządzim światem, a nami… - i tu cała sala odpowiada jednym głosem – KOBIETY !”. W dalszej części swojego wystąpienia dr Krupińska przytoczyła zebranym gościom sylwetkę polskiej poetki i dramatopisarki dwudziestolecia międzywojennego – Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej. W swoim monologu na jej temat pani doktor przybliżyła fakty na temat rodziny poetki, jej dzieciństwa, wychowania i nauk, jakie wyniosła z domu rodzinnego, a także o tym, co stanowiło sedno wykładu – o roli, jaką odegrały kobiety w jej poezji. Aby je zobrazować, pani doktor wybrała kilka wierszy, które zaprezentowała zebranym na sali gościom. Były to między innymi : „Ogród”, Ciotki”, Listy”, „Nokturn starej panny” czy - jak stwierdziła sama prowadząca wykład, jej ulubiony monolog pt. „Starość”. Na zakończenie swojego wywodu dr Krupińska przeczytała krótki wiersz pt. „Trzeba chodzić w masce”, który - jak sama stwierdziła - jest samoistnym antidotum na własne i cudze smutki, tak jak i cała poezja autorki.

Po szybkiej zmianie scenografii przyszedł czas na ostatni punkt programu, którym był koncert piosenek z lat 20. i 30. XX wieku pt. „Powróćmy jak za dawnych lat” w wykonaniu pań z Błażowej, Błażowej Dolnej i Futomy. Niezapomniane przeboje przybliżyły nam  Martyna Kruczek w piosence „Powróćmy jak za dawnych lat”,  Ewa Leśniak w piosence „Na pierwszy znak”, dyrektor Danuta Bator w piosence „Kiedy będziesz zakochany”, Ola Osinko w piosence „Ada to nie wypada”, Marta Lubas w piosence „Ach śpij, kochanie”, Wioletta Wąsacz w piosence „Ja się boję sama spać”, Jolanta Kocyła w piosence „Miłość ci wszystko wybaczy”, Anna Osinko w piosence „Ach jak przyjemnie” oraz Anna Nartowicz w piosence „Zabrałeś serce moje”, której w śpiewaniu refrenu wtórowała cała sala.

Na zakończenie spotkania, dyrektor Andrzej Wróbel w krótkich słowach podziękował wszystkim gościom za uświetnienie tego wieczoru swoją obecnością, a dyrektor Danuta Bator, w imieniu dzieci, młodzieży, mam i babć, które miały okazję brać udział w wielu wspaniałych programach przygotowanych przez panią Jolantę Kocyłę, złożyła na jej ręce bukiet kwiatów wraz z gorącymi życzeniami i podziękowaniami za edukację dzieci w naszej gminie. Kiedy ucichły już oklaski i opadły emocje, dyrektor Andrzej Wróbel ponownie podziękował wszystkim paniom za tak liczne przybycie na spotkanie, życząc jednocześnie wszystkim dobrej nocy.

Więcej zdjęć w PDFie - kliknij tutaj.

Kamil Zagórski