19072

Twój IP:54.196.190.32

Noc świętojańska zwana ,,sobótką’’ to noc z 23 na 24 czerwca, najkrótsza w roku, wpisana w długą tradycję obrzędowości ludowej. To święto czterech żywiołów: ognia, wody, słońca i księżyca. W tę noc młodzi ludzie na polanach, pagórkach, nad wodą rozpalali ogniska, przy których bawiono się, tańczono, śpiewano pieśni. Dziewczęta wyplatały z ziół i polnych, łąkowych kwiatów wianki, które puszczano na wodę, wróżąc sobie najchętniej szybkie zamążpójście. Młodzieńcy natomiast ku uciesze młodych panien popisywali się zręcznością, skacząc nad ogniem. Wierzono także, że zioła mają magiczną moc i wpływ na zdrowie, szczęście i powodzenie w miłości. O tych zwyczajach rozmawialiśmy 20 czerwca 2017 r. w filii biblioteki publicznej w Futomie z uczniami klasy piątej. Dziewczynki postanowiły uwić wianki z polnych kwiatów i ziół. Niektórym to się udało, a w bibliotece zapachniało rumiankiem, miętą i krwawnikiem. Co prawda wianki nie zostały puszczone na wodę, ale będą zasuszone i staną się małą ,, ozdóbką ‘’ półki bibliotecznej.