Z ŻYCIA BŁAŻOWSKIEJ BIBLIOTEKI

GOŚCIMY

Odwiedza nas 110 gości oraz 0 użytkowników.

ILOŚĆ ODSŁON STRONY

3128552
Dzisiaj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
Od początku
500
4355
16703
3128552


Twój IP:34.230.84.215

19 i 20 czerwca 2018 r. w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Błażowej odbyła się lekcja biblioteczna pt. „Bezpieczne wakacje przedszkolaka”, w której wzięły udział ,,Gumisie” i ,,Pszczółki” z Przedszkola Publicznego w Błażowej.

Lekcja rozpoczęła się od prezentacji multimedialnej „Bezpieczne wakacje", która omawiała podstawowe zasady bezpieczeństwa w podróży, nad morzem, w górach, w lesie, w gospodarstwie. Rozmawialiśmy o tym, jak wiele niebezpieczeństw grozi nam w okresie wakacyjnym i jak ważny jest zdrowy rozsądek i odpowiedzialne zachowanie w każdej sytuacji. Nawet dzieci, które zostają w domu muszą pamiętać o bezpieczeństwie, np. nie dotykać urządzeń elektrycznych, nie otwierać drzwi nieznajomym.

Opowiadałam dzieciom o różnych niebezpiecznych sytuacjach, które mogą się wydarzyć podczas letniego wypoczynku oraz o sposobach ich unikania i rozwiązywania – np. zagubienie, rozmowa z nieznajomym oraz kontakt z nieznanymi zwierzętami czy unikanie spożywania nieznanych roślin. Przeczytałam bajeczkę z serii ,,Na pomoc” o Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. Są to książki edukacyjne, które zawierają podane w przystępny sposób informacje, gdzie szukać pomocy w razie wypadku, pożaru lub innego zagrożenia i najważniejsze numery telefonów:

998 – Straż pożarna

999 – Pogotowie

112 – Centrum Powiadamiania  Ratunkowego

Podczas zajęć widać było duże zainteresowanie tematem i zaangażowanie dzieci w rozmowę. Zadawały mnóstwo pytań. Mam nadzieję, że jeśli zajdzie taka konieczność, będą umiały zachować się odpowiednio i pomóc sobie lub innym. Na koniec spotkania wszystkie dzieci otrzymały zakładki o tematyce „Bezpieczni na wakacjach”. Były to ostatnie zajęcia przed wakacjami więc życzyłam wszystkim wesołych, udanych bezpiecznych wakacji.

 

"Wakacyjne rady"

Głowa nie jest od parady

I służyć Ci musi dalej

Dbaj więc o nią i osłaniaj,

Kiedy słońce pali.

 

Płynie w rzece woda,

Chłodna, bystra, czysta.

Tylko przy dorosłych

z kąpieli korzystaj

 

Jagody nieznane,

Gdy zobaczysz w borze,

Nie zrywaj! Nie zjadaj,

Bo zatruć się możesz.

 

Biegać boso – przyjemnie,

Ale ważna rada:

Idąc na wycieczkę

Dobre buty wkładaj.

 

(Wiera Badalska)

 

 

Anna Heller