12 czerwca 2019 r. odwiedziłam po raz ostatni w tym roku szkolnym oddział przedszkolny w szkole podstawowej w Nowym Borku. Głównym tematem naszego spotkania były oczywiście zbliżające się wielkimi krokami wakacje. Rozmawialiśmy nie tylko o tym gdzie przedszkolaki je w tym roku spędzą, ale także jak należy się na nich zachowywać, aby były one dla nas bezpieczne.

Przypominaliśmy jakie mamy numery alarmowe pod, które możemy zadzwonić w razie jakiegoś kłopotu, jak należy się zachowywać na szlaku turystycznym lub co robimy jeśli znajdziemy się w tłumie innych turystów np. na molo w Sopocie czy choćby na zaporze bieszczadzkiej. Jakie znaki wyznaczają nam bezpieczne miejsca gdzie możemy popływać itp.

Niebezpieczeństwa czekają na nas nie tylko podczas wyjazdów, ale także i w naszym najbliższym otoczeniu. Jak wszyscy wiemy okres przed wakacyjny i wakacyjny niestety sprzyja takim sytuacją jak pozbywanie się zwierząt domowych kotów czy też psów, których nie ma możliwości zostawić komuś pod opieką lub zabrać ze sobą na wyjazd. Pomimo tego, że istnieje wiele instytucji, w których można zostawić pupila na okres naszej nieobecności. Zdarzają się i tacy ludzie, którzy jednak postanawiają iść po najmniejszej linii oporu i porzucają biedne zwierzaki na poboczach małych miasteczek i wsi. Przypomniałam dzieciom o tym, że chociaż piesek czy też kotek miałby najsłodszą mordkę na świecie i nie wiem jak sympatycznie wyglądał powinny pamiętać o tym, iż jest to obce zwierzę, którego nie znamy i nie wiemy jak się zachowa w nowej sytuacji, w której właśnie się znalazł. Dlatego najlepiej powiadomić o takim znalezisku kogoś dorosłego, który zawiadomi odpowiednie służby porządkowe. Natomiast dzieci powinny pamiętać, o tym aby pod żadnym pozorem do takiego porzuconego zwierzaka się nie zbliżać.

Na zakończenie naszego spotkania przeczytałam dzieciom krótkie opowiadanie o tym jak świnka, krówka i owieczka wybrały się na zagraniczne wakacje. I jak zawsze poczęstowałam przedszkolaki słodkościami. Żegnając się z nimi na te ponad dwa miesiące życzyłam im udanych, wesołych i przede wszystkim bezpiecznych wakacji oraz przypomniałam o tym, iż biblioteka będzie także czynna w okresie wakacyjnym. Wszystkim czytelnikom filii także życzę udanego, bezpiecznego wakacyjnego wypoczynku.

Kinga Rybka