12 grudnia 2019 r. odwiedziłam uczniów klasy „Ia” ze Szkoły Podstawowej w Błażowej. Uczniowie biorą udział w projekcie „Czytam z klasą lekturki spod chmurki”. Jest to ogólnopolski projekt wspierający rozwój czytelnictwa wśród najmłodszych uczniów. Przeczytałam dzieciom fragment książki Justyny Bednarek pt.: „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych). Jest to zbiór opowiadań o tytułowych skarpetkach i ich przygodach. Czwarty rozdział, który przeczytałam opowiadał o bardzo drogiej skarpetce, która nie miała pary i została odrzucona zarówno przez właścicielkę jak i przez inne części garderoby. Nasza wełniana bohaterka spotkała jednak kogoś, kto był „inny” tak jak i ona. Historia czwartej skarpetki i jej przyjaciela kończy się oczywiście dobrze, jednak daje wiele do myślenia. Po przeczytaniu książki rozmawialiśmy o tym czy wszyscy ludzie są tacy sami, czym się różnimy oraz o trudnym temacie, jakim jest niepełnosprawność. Dzieci udzielały bardzo mądrych odpowiedzi na zadawane przeze mnie pytania. Mało tego, że opowiadały jak oni mogą pomóc osobom niepełnosprawnym ale pochwaliły się, że zbierają zabawki i żywność, które zostaną przekazane dla dzieci z  hospicjum.

Przygotowałam również dwie karteczki. Na jednej był napis „Różnię się od ciebie bo…” a na drugiej „Jestem do ciebie podobny bo….”. Uczniowie przekazywali je sobie uzupełniając każde ze zdań. Zabawa pokazała, że każdy z nas jest inny ale nie przeszkadza to w tym aby się przyjaźnić, wspólnie bawić czy nawet mieszkać, a wręcz przeciwnie jest przez to ciekawiej i bardziej kolorowo.

Na zakończenie dzieci otrzymały skarpetkowe zakładki do książek, do samodzielnego ozdobienia oraz słodkie smakołyki.

Bardzo dziękuję wychowawczyni i uczniom za zaproszenie i miłe przyjęcie.

Polecam również wspomnianą książkę. Sam tytuł jakoś nie zachęcił mnie do jej przeczytania, ale kiedy już zagłębiłam się w jej treść to z czystym sercem mogę polecić ją dla młodszych dzieci. Książka pobudza wyobraźnię, jest mądra, zabawna i daje wiele radości jednocześnie zmuszając do zastanowienia. W bardzo prosty sposób porusza trudne tematy, z którymi spotykamy się na co dzień (choroba, niepełnosprawność, odrzucenie). Historia każdej skarpetki kończy się jednak dobrze, bo zawsze znajdzie się ktoś, na kogo można liczyć. Ta książka z pewnością spodoba się małym i dużym czytelnikom. Książkę oczywiście znajdziecie w naszej bibliotece .

Joanna Bałutowska-Bialic