Pomimo, że choroba zdziesiątkowała dzieci, planowane zajęcia walentynkowe w bibliotece odbyły się. Rozmawialiśmy o Walentynkach – skąd się wywodzą, kto jest patronem. Nie zabrakło oczywiście literatury. Następnie robiliśmy ozdoby decoupage oraz walentynki, które z pewnością ucieszą obdarowanych. Pierwowzorem Walentynek był zwyczaj obchodzony w starożytnym Rzymie. 14 lutego obchodzony był Dzień Płodności i Macierzyństwa. Z tej okazji każda młoda niezamężna kobieta wrzucała do wielkiego dzbana kartkę ze swoim imieniem. Następnie kawalerowie losowali kartki. Tą, którą wylosował stawała się jego partnerką na świąteczne zabawy, a nie raz i na całe życie.

Dlaczego Św. Walenty?

Patronem Święta Zakochanych jest Św. Walenty. Żył on w starożytnym Rzymie za panowania cesarza Klaudiusza II Gockiego, który zakazał młodym mężczyznom wchodzenia w związki małżeńskie. Św. Walenty złamał zakaz i potajemnie udzielał ślubów. Został za to wtrącony do więzienia. Tam poznał i uzdrowił ze ślepoty córkę więziennego strażnika a później udzielił jej ślubu. Za ten czyn cesarz skazał go na śmierć. Św. Walenty zostawił na pożegnanie list dla córki strażnika, który podpisał "Od Twojego Walentego".

Piernikowe serca osłodziły dzieciom prace podczas naszych warsztatów. Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania w bibliotece.

Anna Heller