W związku z obecną sytuacją nie możemy się spotkać z naszymi przedszkolakami fizycznie, ale chcemy, żeby wiedziały, że bardzo tęsknimy za ich odwiedzinami w naszej bibliotece i naszymi spotkaniami u nich w przedszkolu.

Dzisiaj w sposób dosyć nietypowy, bo online spotkałam się z dziećmi z Przedszkola Publicznego w Błażowej. Razem z grupami Kotki i Słoneczka rozmawialiśmy o jesieni, a przede wszystkim o tym jak zwierzęta jesienią przygotowują się do zimy.  Przeczytałam maluchom bajkę  pt.: „Kotek Psotek szuka mieszkania na zimę” (zmodyfikowane opowiadanie M. Galicy) a następnie rozmawialiśmy o zwierzętach, które nasz bohater spotkał na swojej drodze. Dzieci dowiedziały się, gdzie mieszka jeż, niedźwiedź i wiewiórka i które z tych zwierząt zapada w zimowy sen, a które musi napełnić spiżarnię, aby zimą mieć co jeść. Przedszkolaki wiedziały, kto pomaga leśnym zwierzętom, które nie zapadają w zimowy sen. Wspólnie zaś ustaliliśmy, co my możemy zrobić, aby pomóc ptakom, które zostają z nami na zimę.

Na zakończenie naszego spotkania dzieci zaśpiewały i zatańczyły piękną piosenkę o jeżyku, a następnie zabrały się za zrobienie naszego kolczastego przyjaciela. Efekty ich pracy będziemy mogli podziwiać już wkrótce.

To spotkanie było pierwszym ale nie ostatnim i niedługo znowu się zobaczymy. Jeśli tylko pogoda pozwoli to może uda się nam spotkać np. w plenerze.

 

Joanna Bałutowska - Bialic