19 października 2020 r. pracownicy naszej biblioteki i filii wzięli udział w szkoleniu dotyczącym literatury skandynawskiej. Z wiadomych względów szkolenie odbywało się w formie on-line.  Pięć krajów nordyckich, pięciu tłumaczy, wiele ciekawostek związanych z tymi krajami i cała masa książek. Prelegenci omówili główne zagadnienia literatury skandynawskiej dotyczące literatury pięknej, dziecięcej i non-fiction. Przedstawili sylwetki najbardziej znanych autorów i nowości wydawnicze.

Pierwsza część szkolenia dotyczyła literatury duńskiej. Prowadziła ją Bogusława Sochańska, dyrektor Duńskiego Instytutu Kultury w Polsce i tłumaczka twórczości H.Ch. Andersena na język polski. Prowadząca opowiadała m.in. o Andersenie i o jednej z jego pierwszych książek  „Książka z obrazkami bez obrazków”. Jest to pozycja otwierająca cykl „Andersen dla dorosłych” wydawnictwa Driada. Tłumaczka na dłużej zatrzymała się przy Elizabeth Jessen i jej „Czaszce z Katynia”. Jest to reportaż w iście detektywistycznym stylu. Autorka opowiada historię poszukiwania rodziny polskiego oficera zamordowanego w Katyniu. W książce tej przeplatają się wątki polskie z wątkami duńskimi.

Literaturę Finlandii zaprezentował Sebastian Musielak. Opowiedział on m.in. o międzynarodowym bestsellerze jakim został „Rok zająca” Arto Paasilinna. O urokach życia w Finlandii piszą Aleksandra Michta – Juntunen w książce „Finlandia. Sisu, sauna i salmiakki” i Małgorzata Sidz w „Kocich chrzcinach. Lato i zima w Finlandii”. Pierwsza z nich opowiada o kraju, w którym policja szuka zaginionego Słońca, a mieszkańcy świętują Dzień Śpiocha czy Dzień Porażki. W Finlandii wg niej nie ma złej pogody, jest tylko nieodpowiednie ubranie. Z literatury dla najmłodszych Sebastian Musielak poleca serię książek o chłopcu imieniem Pate autorstwa Timo Parvela.

O literaturze islandzkiej opowiedział Jacek Godek. Tutaj godne polecenia są książki Auður Ava Ólafsdóttir („Blizna”), Einara Karasona (trylogia „Wyspa diabła”’ „Złota wyspa”, „Ziemia przyobiecana”) czy Lindy Vilhjálmsdóttir ( „Wolność”).

Pisarzy i literaturę szwedzką przedstawiła Marta Dybula Östholm – skandynawistka, filolożka szwedzka i tłumaczka. Opowiedziała nam o językach mniejszości narodowych, nowościach, literaturze pięknej, dziecięcej, literaturze faktu, komiksach i poezji. Z literatury pięknej poleciła m.in. „Verę” i „Jackie” Anne Swärd, „Linię” Elise Karlsson i „Klauzulę ojca” Jonasa Hassen Khemina. Popularny jest również komiks dla dorosłych pt. „Ciemności Smalandii” Henrika Bromandera. Jeśli chodzi o literaturę dziecięcą to nieśmiertelne są nadal książki Astrid Lindgren. Prowadząca poleciła również książki Ulfa Starka („Mój przyjaciel Percy, Buffalo, Bill i ja”) oraz Martina Widmarka („Nelly Rapp i kapitan Sinobrody”)

Norwegię przedstawiła nam Ewa Bilińska.  Wśród polecanych przez nią autorów znalazły się takie nazwiska jak Ivar Aasen, Knut Hamsun, Sigrid Undset czy Herbjørg Wassmo.

Część z polecanych książek posiadamy w naszej bibliotece. Największą popularnością wśród naszych czytelników cieszą się jednak skandynawskie kryminały.

 

Joanna Bałutowska - Bialic