14 grudnia za pośrednictwem sieci spotkałam się ponownie z dziećmi z Przedszkola Publicznego w Błażowej. Najpierw miałam spotkanie z najstarszą grupą, z którą rozmawiałam oczywiście o zbliżających się świętach. Boże Narodzenie to bardzo szczególny czas, to święta bardzo rodzinne. Jednak nie wszyscy ludzie spędzą te święta otoczeni najbliższymi. Jest wielu ludzi, którzy są samotni, chorzy, do których z powodu pandemii nie dojadą ich najbliżsi. O takich osobach też powinniśmy pamiętać. I na to chciałam zwrócić uwagę dzieci, a pomogło mi w tym opowiadanie Ewy Stadtmuller „Ale prezent”. Następnie rozmawialiśmy o tym co małe dzieci mogą zrobić dla ludzi, którzy być może spędzą te święta sami i wymyśliliśmy kartki z życzeniami. Wysyłanie kartek świątecznych to zwyczaj coraz bardziej zapominany w naszych domach. Chciałam pokazać przedszkolakom, że taka własnoręcznie wykonana kartka daje więcej radości i satysfakcji niż wysłany „na szybko” sms czy mail.

Dziś przedszkolaki z grupy Delfinki z pomocą swojej Pani stworzą piękne kartki, które następnie zostaną dostarczone do Domu Spokojnej Starości w Kąkolówce. Myślę, że to będzie miła niespodzianka dla tych, którzy te życzenia otrzymają.

Następnie w świątecznych nastrojach spotkałam się z najmłodszymi przedszkolakami, z którymi rozmawiałam o najważniejszym drzewku Bożego Narodzenia. Dzieci z grupy Misie doskonale wiedziały, że jest to choinka. Opowiedziałam im jak to się dzieje, że z małego nasionka wyrasta tak piękne drzewo. Następnie przeczytałam wiersz Tadeusza Kubiaka „Wesoła choinka” a dzieci pięknie powiedziały jakie ozdoby wiszą na choince, zarówno tej z wiersza jak i na ich własnych. Od rozmowy o choince przeszliśmy do rozmowy o … guziku, ponieważ w sobotę 12 grudnia był Dzień Guzika. Przedszkolaki doskonale wiedziały do czego służą guziki, jaki mają najczęściej kształt i że są przymocowane do ubrań za pomocą nitki. Nie wiedziały jednak, że pierwsze guzki były zrobione z muszli. Misie otrzymały ode mnie choinki, na których zamiast bombek mają nakleić kolorowe guziki.

Każda grupa pożegnała mnie oczywiście pięknymi świątecznymi piosenkami, a najstarsze przedszkolaki powiedziały świąteczny wiersz o Mikołaju.

Bardzo dziękuję za spotkanie i do zobaczenia po świętach.

 

Joanna Bałutowska - Bialic