15 czerwca 2021 r. wraz z uczniami klasy III Szkoły Podstawowej w Nowym Borku urządziliśmy sobie mini piknik, którego tematem przewodnim była zapomniana a nawet może i przez wielu nieznana legenda o „Smoku rzeszowskim”.

 Jak dowiedzieliśmy się z przeczytanej legendy zanim smok zawędrował na krakowski Wawel najpierw prawdopodobnie siał postrach w Rzeszowie i jego okolicach. A jego mieszkanie znajdowało się w rzeszowskich podziemiach obecnie chętnie odwiedzanych przez turystów nie tylko z podkarpacia.

Po przeczytaniu legendy i krótkim omówieniu najważniejszych faktów dotyczących smoka każde z dzieci miało za zadanie narysowanie przy pomocy kredy swojego własnego stwora. Oczywiści swoje rysunki mogły wzorować na wcześniej przeczytanym opisie. Każdy narysowany smok okazał się wyjątkowy jednak wszystkie miały wspólne cechy mianowicie długie ogony, długie języki i zionęły ogniem.

Podczas naszego małego pikniku postanowiliśmy także skorzystać z pięknej pogody i trochę zażyć ruchu. Pierwszą zaproponowaną przeze mnie zabawą było „Kamienne smocze spojrzenie”. Zabawa ma takie same zasady jak zabawa w „Ciuciu babkę” ale babkę zamieniliśmy na smoka. Podobna zamiana nastąpiła również w kolejnej zabawie. Smok łapał owieczki zamiast rybak ryby.

Na zakończenie naszego spotkania życzyłam wszystkim uczniom wesołych ale przede wszystkim bezpiecznych wakacji oraz jak zawsze zapraszałam do odwiedzenia biblioteki i przypomniałam, że w okresie wakacyjnym biblioteka także funkcjonuje. Rzecz jasna każde dziecko otrzymało ode mnie także coś słodkiego.

Serdecznie dziękuję uczniom klasy III oraz ich Pani wychowawczyni Iwonie Pociask za mile spędzony czas. 

Kinga Rybka

Więcej zdjęć w PDFie - kliknij tutaj.