3 lutego 2015 r. filia biblioteki publicznej w Futomie gościła grupę dzieci przebywających na zimowisku w Futomie. Większość dzieci to mali mieszkańcy Chmielnika i pobliskiego Tyczyna. Grupę stanowią uczniowie od pierwszej do szóstej klasy szkoły podstawowej. Nasze spotkanie rozpoczęło się od krótkiej charakterystyki biblioteki i księgozbioru jaki posiada. Była mowa o wyglądzie i formacie książek, o literaturze, klasyce i nagrodzie Nobla w dziedzinie literatury.

Nie zabrakło zgadywanek, quizów , skojarzeń literackich i savoir-vivru dla dzieci. Jednak głównym tematem wiodącym spotkania z dziećmi był temat poświęcony polskim legendom. Dzieci dowiedziały się o miejscowych legendach, jak również zostały zaproszone do  „pociągu z legendami” przygotowanego przez bibliotekarkę. Nasz pociąg zatrzymywał się na głównych stacjach, takich jak: Kraków, Zakopane, Warszawa i Gniezno. Dzieci doskonale skojarzyły legendy do określonych miast i podały ich tytuły. Niektóre z nich jeszcze dokładniej opowiedziały o nich, co wskazuje na znajomość treści legend.

Dzieci pytane przez wychowawczynię o ostatnio czytane książki, odpowiadały co czytały i zachęcone przez nią do wieczornego czytania wybrały sobie coś z księgozbioru biblioteki.

Danuta Drewniak