7 czerwca 2019 r. błażowską bibliotekę odwiedziły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Błażowej Dolnej wraz z opiekunem Agatą Piech.

Uczniowie wzięli udział w lekcji bibliotecznej ,,Historia pisma i książki”, w trakcie której obejrzeli prezentacje multimedialną z której dowiedzieli się o początkach rozwoju pisma począwszy od przekazów ustnych poprzez znaki symboliczne, pismo węzełkowe, muszelkowe aż do pisma drukowanego.

Jeśli chodzi o druk, to wcale nie został wynaleziony w Europie.  Otóż, zanim opatrzność zesłała nam Gutenberga, ponad pół tysiąca lat wcześniej nieocenieni Chińczycy właśnie wydawali „Diamentową Sutrę”, najstarszą drukowaną książkę (868 r.). Przypisuje się im także wynalezienie atramentu i tuszu. Legenda głosi, że w I w.n.e. królewski eunuch Caj Lun za pomocą pomysłowej mieszanki składającej się z łodyg konopi, szmat, kory drzewnej i sznurków ze starych sieci rybackich, stworzył papier. Dopiero w XIII w. nowy materiał rozpowszechnił się w Europie. Jednak, aby dowiedzieć się, jak wyglądały pierwsze książki, trzeba cofnąć się w czasie do starożytności.

Sumerowie 3000 roku p.n.e opracowują pismo i poszukują sposobu jego uwiecznienia. Wpadają na pomysł zapisywania swoich tekstów na glinianych tabliczkach, które uznawane są za pierwsze książki. Nieco później, Egipcjanie posługują się zwojami papirusów. W I wieku naszej ery pojawia się książka w formie nieco bardziej przypominającej współczesną. Poszczególne elementy, jak na przykład woskowe tabliczki, zaczęły być zszywane lub związywane, a duże arkusze pergaminu składano w prostokąty. W średniowieczu książki przepisywane były ręcznie i oprawiane w skóry bądź drewno - stąd powiedzenie „przeczytać książkę od deski do deski”. Za bogato zdobioną, wysadzaną drogimi kamieniami pozycję, można było kupić kilka całkiem nieźle prosperujących wiosek, lecz nie wszystkich stać było na taką ekstrawagancję. Na szczęście na horyzoncie pojawił się pewien uzdolniony człowiek.

W połowie XV wieku Gutenberg opracowuje ruchome czcionki. Wynalazek ten zrewolucjonizował cały świat. Pierwszym wielkim dziełem drukarskim była oczywiście Biblia. Później wszystko potoczyło się już bardzo szybko. Powszechny dostęp do wiedzy, komunikacja na masową skalę, rozwój społeczeństw to tylko niektóre ze skutków tego niebywałego osiągnięcia. Do końca XV wieku drukarnie powstały we wszystkich krajach europejskich, oprócz Rosji. Zaczęto drukować książki o tematyce świeckiej, przeznaczone dla szerszego grona odbiorców. Stały się poręczniejsze, tańsze i bardziej dostępne. Książka trwała w niezmienionej formie do XX wieku, kiedy to nastąpiła kolejna komunikacyjna rewolucja. Okazało się, że książka, aby zostać przeczytana, nie musi mieć materialnej postaci. Pierwsze audiobooki nagrywane były na płytach gramofonowych. Największą popularność zyskały stosunkowo niedawno, wraz z rozpowszechnieniem się innych nośników i poszerzeniem kręgu odbiorców o dorosłych czytelników. Książki elektroniczne, to dużo młodszy wynalazek. Ich początki związane są z powstaniem Internetu i możliwością przesyłania plików. Wraz z rozwojem technologii, powstał e-papier, który możemy spotkać w czytnikach. Podstawową jego zaletą jest fakt, że ekran nie podświetla się ani nie odbija światła, dzięki czemu nasze oczy nie męczą się tak szybko, jak podczas czytania ze zwykłego monitora. Są jednak i przeciwnicy e-booków. Twierdzą, że książka, której nie można dotknąć i która nie ma zapachu, traci cały swój urok.

Podczas tego spotkania uczniowie poznali niektóre narzędzia piśmiennicze, którymi posługiwano się dawniej a także materiały, na których zapisywano teksty np. kamienne, woskowe czy gliniane tabliczki.

Wzbogacili i poszerzyli swoje słownictwo o wyrazy związane z książką takie jak: "pismo klinowe", "hieroglify", "papirus", "skryba", "pergamin", "inicjał", „kodeks”, „zwój” "książka rękopiśmienna”, „audiobook”, „e-Book”.

Bardzo zaciekawiła ich "Historia błażowskiej biblioteki". Dowiedziały się jak funkcjonuje nasza biblioteka i czym zajmują się bibliotekarze. Zwiedziły naszą instytucje a na zakończenie miłej wizyty poczęstowały się słodkościami.

Bardzo dziękujemy za miłe spotkanie i zapraszamy do naszych bibliotek.

Anna Heller