Od 1do 9 czerwca trwa kampania społeczna mająca na celu propagowanie codziennego czytania dzieciom. Jest to bardzo mądry i tani sposób na wspomaganie wszechstronnego rozwoju dziecka, tak pod względem intelektualnym jak i emocjonalnym.

3 czerwca 2019 r. w filii biblioteki publicznej w Futomie najmłodszym dzieciom czytała pani Anna Winkler, osoba urodzona i mieszkająca w Paryżu, z zawodu fotograf. Pani Ania Winkler i pani Magdalena Ciszewska-Rząsa przyjechały do Futomy w celu realizacji pleneru fotograficznego zatytułowanego ‘’ Futoma Antoniego Rząsy”. Ten projekt jest realizowany w 100 lecie urodzin Antoniego Rząsy znanego rzeźbiarza, pochodzącego z Futomy.

Pani Ania sama sobie wybrała do czytania wiersz ,,Dookoła ogieńka” ze zbiorku ,,Psotki i śmieszki” Janiny Porazińskiej. Wiersz opowiada o tym, jak dzieci pieką sobie ziemniaki przy ognisku. Pani Magdalena opowiedziała dzieciom, że górale na ziemniaki mówią grule, dla nas dziwna nazwa, ale górale posługują się swoją gwarą. Pani Anna odpowiadała na pytania dzieci jak w języku francuskim mówi się na dzień dobry, do widzenia, cześć, czy nazwy niektórych zabawek, zwierząt czy przedmiotów. Było to bardzo ciekawe spotkane tak znamienitych gości w bibliotece z małymi przedszkolaczkami. Dziękuję serdecznie obu paniom, że poświęciły swój czas na krótkie, ale bardzo sympatyczne spotkanie w bibliotece.

Danuta Drewniak