Wiemy, że czytanie książek ma wiele zalet: pobudza do myślenia, uczy, wzbogaca język, korzystnie wpływa na rozwój umysłowy dziecka, jak i dorosłego, a także uspokaja. W obecnej sytuacji, kiedy większość czasu spędzamy w domach, proponuję sięgnąć po książkę, by w ten sposób odsunąć od siebie myśli o smutnych informacjach napływających do nas z Polski i świata o panującej pandemii. Czytanie zabija nudę spowodowaną pozostaniem w domu i pozwala na chwilę oderwać myśli od rzeczywistości. Jak twierdzą specjaliści, czytanie pozytywnie wpływa na naszą psychikę i samopoczucie, a książka działa jak lekarstwo.

Bardzo interesującą lekturą, w sam raz na trudne i smutne czasy, w których przypadło nam żyć, może być powieść społeczno - obyczajowa liczącą 446 stron pt. „Sekrety zamkowych podziemi”, napisana przez Joannę Hacz. Główną bohaterką tej powieści jest studentka polonistyki, która wraz z koleżankami wyjeżdża na wakacje. Zamieszkują w zamkowym hotelu, gdzie w ostatnim czasie w niewyjaśnionych okolicznościach zaginęło kilka kobiet. Tajemne podziemia ukryte przed turystami odkrywa żądna przygód główna bohaterka. Jest to lekka, pełna humoru, optymizmu i tajemniczości, a zarazem trzymająca w napięciu lektura, którą warto przeczytać. Czytając ją czytelnik zostaje przeniesiony w świat przygód i tajemnic, których poznawanie dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń i emocji. Aby poznać ciąg zagadkowych wydarzeń zachęcam do wypożyczenia i przeczytania właśnie  tej książki.

Wszystkich czytelników, tych małych i tych dużych, zapraszam do biblioteki po wypożyczanie nowych książek, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Danuta Hamerla