4 września 2020 r. odbyło się pierwsze w czasie epidemii spotkanie Miłośników Dobrej Książki. Ze względu na obecną sytuację ograniczone do pracowników biblioteki w Błażowej i jej filii. Rozmawialiśmy o książce Michała Rusinka pt.: Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej.

 Książka ta nie jest kolejną biografią poetki. Ona – świeżo upieczona noblistka, On (autor książki) – Pierwszy Sekretarz, absolwent studiów polonistycznych, zatrudniony do pomocy na trzy miesiące, został 15 lat. Książka napisana jest bez patosu, pisarka zaś przedstawiona w sposób „zwyczajny” –  jako starsza pani z niezwykłym poczuciem humoru, lubiąca spotkania w gronie przyjaciół, gubiąca się w nowinkach technologicznych, a zarazem perfekcjonistka mająca swoje dziwactwa i przyzwyczajenia. Autor w prostych słowach i codziennych wydarzeniach pokazał kogoś niezwyczajnego. Noblistkę, która w swoim mieszkaniu urządzała loteryjki, kupowała produkty bo miały interesujące opakowanie, nazwę lub wygląd, wspierała dyskretnie ludzi pióra, pamiętała również o osobach mających inne pasje. „Skoro są listy – to i znaczki. Mnóstwo znaczków. Są one wydzierane lub wycinane z kopert i odkładane dla znajomego filatelisty. Inny znajomy zbiera ozdobne zaproszenia. Dzięki WS jego kolekcja znacznie się zbogaca.”

 Książkę czyta się lekko, nie przytłacza datami a wręcz przeciwnie jest pełna anegdot i zabawnych sytuacji z życia Wisławy Szymborskiej.

 

Joanna Bałutowska - Bialic