O symbolach narodowych - lekcja edukacyjna dla klasy pierwszej

13 listopada 2014 r. filia biblioteki publicznej w Futomie gościła pierwszoklasistów z panią wychowawczynią Małgorzatą Kawą. Bibliotekarka zaprosiła dzieci na lekcję biblioteczną poświęconą niedawno obchodzonemu Świętu Niepodległości. 11 listopad to jedna z najważniejszych dat w naszej historii. Po 123 latach niewoli Polska powróciła na mapy świata.

Polska – nasza Ojczyzna ma swoje symbole narodowe : flagę, godło i hymn. Dzieci już znają te symbole, wiedzą jaka postawa obowiązuje, gdy śpiewa się nasz hymn narodowy. Gdy orkiestra gra hymn, wszyscy stoją na baczność. Chłopcy i mężczyźni zdejmują czapki a wojskowi salutują. Godłem Polski jest Orzeł Biały w koronie na głowie, a kolor biały i czerwony to nasze barwy narodowe. Dzieci poznały także legendę związaną z początkiem naszego państwa. Mówi ona o trzech braciach : Lechu, Czechu i Rusie. Lech założył gród wokół dębu, na którym zobaczył gniazdo orła. Tak, według legendy, powstało Gniezno pierwsza stolica naszego kraju. Były również zagadki dotyczące Polski, na które dzieci udzielały odpowiedzi. Nie zabrakło Katechizmu polskiego dziecka Władysława Bełzy ,, Kto ty jesteś? – Polak mały’’. Wysłuchały także jednej pieśni legionowej z płyty i zaprezentowały marsz wojskowy. Przyniosły również samodzielnie namalowane laurki do biblioteki. Bibliotekarka zachęcała dzieci do czytania legend i opowieści historycznych dotyczących naszych pradziejów, a szczególnie polecała książkę Joanny i Jarosława Szarków pod tytułem ,, Kocham Polskę  - Historia Polski dla naszych dzieci”.