W CZEKOLADOWEJ KRAINIE – WAKACJE W BIBLIOTECE DZIEŃ DRUGI
7 lipca przypada Światowy Dzień Czekolady i właśnie jej poświęciliśmy drugi dzień naszych wakacyjnych spotkań. Makaron jedno z ulubionych dań dzieci a czekolada najukochańsze ze słodyczy. Dzieci uwielbiają czekoladowe lody, czekoladowe ciasta, czekolady i wszystko co z nimi związane. W trakcie naszego spotkania opowiedziałam im o tym jaką drogę musi przebyć czekolada aby w końcu mogła trafić do naszych domów. Przenieśliśmy się również do Czekoladowej Krainy, w której wszystko było oczywiście czekoladowe. Dzieci musiały uwolnić księżniczkę Pralinkę, która została zaczarowana przez złego czarodzieja. Musiały wykonać szereg zadań, m.in. rozpoznać różne rodzaje słodyczy używając do tego zmysłu węchu i dotyku, przy pomocy smaku musiały rozpoznać rodzaj czekolady, należało również rozwiązać krzyżówkę. Starszaki musiały przypomnieć sobie trochę rzeczy z matematyki i rozwiązać „słodkie zadania” a młodsze dzieci szukały bajkowych par. Te i inne zadania udało się rozwiązać i księżniczka została odczarowana. Dzieci robiły również prace plastyczne tworząc oranżadę z prawdziwie skaczącymi bąbelkami. Jednak przez całe zajęcia słyszałam co chwilę „Proszę pani a długo jeszcze?”, „Proszę pani a za ile minut będzie 13?”Największą atrakcją bowiem było wspólne wyjście do błażowskiej Cukierni Kalinka. Dzieci mogły zobaczyć jak powstają ciasta i ciasteczka, które często goszczą na naszych stołach, ale przede wszystkim pomóc paniom przy ich tworzeniu. Maluchy z wielkim zapałem wykrawały, rozkładały i składały ciasteczka. Bardzo dziękujemy pani Wioletcie Kruczek za umożliwienie nam zobaczenia „Kalinki” od środka, oprowadzenie, warsztaty i oczywiście za pyszne ciasteczka, które dzieci ze smakiem zajadały zaraz po powrocie do biblioteki. Myślę, że ten dzień zapamiętają na długi czas.
Więcej zdjęć w PDFie - kliknij tutaj.
Joanna Bałutowska - Bialic