W 2022 roku przypadają 130 urodziny znanego na całym świecie twórcy powieści fantasy John Ronald Reuel Tolkien. Tolkien urodził się w Bloemfontein w Republice Południowej Afryki. Był profesorem filologii i literatury staroangielskiej na Uniwersytecie Oxford. Dla wielu czytelników i pisarzy niedościgniony ideał, mistrz literatury, jeden z najlepszych na świecie autorów. Od dzieciństwa wykazywał ponadprzeciętne zdolności językowe. Uwielbiał uczyć się nowych języków i pod koniec życia znał ich ponad 30. Wszystkie pisane przez niego opowiadania rozgrywały się w mitycznym świecie. Pisarz tworzył niezwykłe miasta Elfów, postacie czarnoksiężników.

Największą sławę Tolkienowi przyniosła wydana w 1937 roku powieść "Hobbit" i jej kontynuacja "Władca Pierścieni". Historia Śródziemia opisana z epickim rozmachem. Z uwagi na to, że pisarz tworzył w trudnym okresie wojennym, miał problemy z wydawaniem swoich książek. "Władcę Pierścieni" po raz pierwszy opublikowano dopiero w 1954 roku. John Ronald Reuel Tolkien był autorem nie tylko powieści fantastycznych, ale również licznych wierszy, ballad, poematów, opowiadań i publikacji naukowych.

Za swój dorobek literacki i naukowy został uhonorowany licznymi nagrodami i honorowymi doktoratami. Został uhonorowany m.in. Orderem Imperium Brytyjskiego, najwyższym wyróżnieniem państwowym Wielkiej Brytanii. Jego sława niosła się po całym świecie, a “Władca Pierścieni” w reżyserii Petera Jacksona jest dziś również wzorem filmowej adaptacji. Twórczość Tolkiena stawia się za wzór opowiadania o mitycznym świecie.

Aby godnie uhonorować okrągłą rocznicę urodzin twórcy jedna z warszawskich bibliotek postanowiła wcielić w życie ogólnopolską akcję „Przepisujemy Hobbita”, w której udział wzięła także MGBP w Błażowej wraz ze swoimi filiami. Akcja początkowo zakładała ręczne przepisanie jednej, tytułowej powieści (dowolnym krojem i narzędziem), ale z uwagi na ogromne zainteresowanie i dużą liczbę zgłoszeń, rozszerzono ją o kolejne pozycje, m.in. "Władcę Pierścieni" i "Silimarillion".

30 listopada trzy uczennice 7 klasy SP w Nowym Borku także przepisały krótki fragment powieści Tolkiena „Władca Pierścieni”. Zarówno uczestniczkom jak i ich nauczycielce Pani Barbarze Urban bardzo serdecznie dziękuję za przyłączenie się do akcji.

Kinga Rybka