3 stycznia 2022 roku przypada 130 rocznica urodzin J.R.R. Tolkiena i z tej okazji Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy zaproponowała ogólnokrajową akcję  PRZEPISUJEMY „Hobbita”. Zabawa polega na tym, że każda z chętnych bibliotek dostaje fragment powieści pt. ”Hobbit, czyli tam i z powrotem” , który czytelnicy przepisują  ręcznie. Przepisywany tekst można przyozdobić  własnymi rysunkami i to od fantazji przepisujących zależy , jak będzie wyglądała przyszła książka. Tak! Przepisany ręcznie tekst zostanie złożony w książkę! Biblioteka Publiczna w Błażowej również postanowiła dołączyć do tej ciekawej akcji. Jako pierwsi swój fragment  tekstu przepisywali czytelnicy z Futomy. Do udziału w projekcie zostali zaproszeni uczniowie z piątej klasy futomskiej podstawówki. Takie zajęcia to nie tylko możliwość przepisywania fragmentu książki, ale też okazja do dobrej zabawy. Chyba wszyscy – dorośli i dzieci oglądali „Władcę Pierścieni”, bo to jedna z najbardziej popularnych serii filmowych na świecie, ale czy wszyscy wiedzą kto wymyślił hobbity, krasnoludy, elfy i inne fantastyczne stworzenia? Te postacie i ich niesamowite przygody powstały właśnie w głowie J.R.R. Tolkiena. Kim był Tolkien? Był nie tylko pisarzem, ale też  profesorem filologii klasycznej i literatury staroangilelskiej na Uniwersytecie w Oksfordzie. Znał ponad trzydzieści języków i to jemu zawdzięczamy popularność  literatury fantasy na świecie.

Monika Wielgos