Z okazji 130 rocznicy urodzin J.R.R. Tolkiena została zainicjowana akcja „Przepisujemy Hobbita”. Jej inicjatorem jest Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy. Nasza biblioteka otrzymała do przepisania fragment „Władcy Pierścieni”. John Ronald Reuel Tolkien urodził się 3 stycznia 1892r. w Bloemfontain w Afryce Południowej, ale niemal całe życie spędził w Anglii. W 1915r. po ukończeniu studiów został wysłany na front do Francji. Niebawem z niego powrócił, ponieważ zaraził się gorączką okopową. Ożenił się z Edith Bratt- jego pierwszą i jedyną miłością.  Dorosłe życie Tolkiena potoczyło się jako kolejne etapy naukowej kariery oksfordzkiego profesora. Jednak oprócz naukowych publikacji zajmował się pracą nad cyklem opowieści – legend i mitów. Niektóre z tych historii ukazały się już po śmierci autora jako Silmarillion. Tolkien zmarł 2 września 1973r. Został pochowany obok żony w katolickiej części cmentarza Wolvercote w Oksfordzie. „Władca Pierścieni” należy do jednej z najbardziej niezwykłych książek we współczesnej literaturze. To książka napisana z epickim rozmachem wprowadza czytelnika w stworzony przez wyobraźnię pisarza świat fantastyczny. Zabawna, choć czasami przerażająca opowieść. Bliski przyjaciel Tolkiena Clive Staples Lewis porównał „Władcę Pierścieni” do „błyskawicy z jasnego nieba”. Wśród grona wielbicieli dzieł Tolkiena można wyróżnić królową Danii Małgorzatę II.

02.12.2021 r. spotkałam się z klasą VII na lekcji bibliotecznej. Po krótce przedstawiłam im twórczość Tolkiena. Uczniowie przepisali przydzielony fragment powieści „Władca Pierścieni”. Dziękuje pani Agacie Domaradzkiej oraz uczniom za udział w tej akcji.

Magdalena Fornal