10 grudnia spotkałam się z klasą IIIa ze SP w Błażowej. Nasze spotkanie było poświęcone zbliżającym się świętom. Tym razem jednak role się odwróciły i to nie ja miałam za zadanie opowiedzieć o naszych zwyczajach ale uczniowie. Klasa została podzielona na 5 grup i każda z tych grup miała wykonać zadania związane z jedną świąteczną tradycją. I tak należało stworzyć choinkę i ją udekorować, odpowiednio nakryć wigilijny stół i przygotować świąteczny stroik. Na stole wigilijnym nie może zabraknąć świątecznych potraw i to zadanie było chyba najtrudniejsze. Uczniowie na otrzymanych talerzach musieli namalować 12 potraw. Święta to również czas, w którym obdarowujemy się prezentami i to było zadanie dla kolejnej grupy. Prezentami były pięknie ozdobione i zapakowane przez dzieci świąteczne pierniki. Przy wigilijnym stole składamy sobie również życzenia i tych również nie zabrakło w tym dniu. Dzieci z rozsypanki miały za zadanie ułożyć świąteczne życzenia, a następnie stworzyć wielką świąteczną kartkę. Dla każdego zaś przygotować małe kartki z życzeniami.
Po skończonej pracy przyszła kolej na wystąpienia poszczególnych grup i wspólne podsumowanie. Okazało się, że te najważniejsze tradycje są w każdym domu takie same, ale są również mniej znane zwyczaje pielęgnowane w gronie rodzinnym np. pieniążek ukryty w pierogach, ciągnięcie za kosmyk włosów jak za strąk fasoli czy konkurs na najdłuższe źdźbło siana. W różnych domach są również na stole wigilijnym różne potrawy. Jednak najważniejsze chyba w tym wszystkim jest to aby to był czas spędzony razem, wraz z tymi których kochamy. Najwięcej radości przyniósł dzieciom jednak św. Mikołaj w rolę, którego wcielił się Hubert oraz kartki świąteczne.
Moimi życzeniami dla Wszystkich był wiersz Tadeusza Kubiaka „Wieczór wigilijny” zakończony bardzo pięknym zdaniem, który wypowiedziała mama do synka „Bądź dobry dla ludzi”. Nasze spotkanie zakończyło wspólne odśpiewanie kolędy „Przybieżeli do Betlejem pasterze”.
Joanna Bałutowska - Bialic