3 stycznia 2022r. przypada 130. rocznica urodzin J.R.R. Tolkiena. Z tej okazji Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy zainicjowała ogólnopolską akcję „Przepisujemy Hobbita”.  Jednak z powodu dużego zainteresowania dokonano zmiany nazwy akcji na „Przepisujemy Tolkiena”, dołączając kolejne pozycje m.in. „Władcę Pierścieni”, „Silmarillion”, „Niedokończone opowieści” czy „Dzieci Hurina”. Akcja polegała na ręcznym przepisywaniu fragmentu otrzymanego tekstu dowolnym narzędziem. Przepisywane teksty można było ozdabiać rysunkami lub inicjałami. Do akcji zgłosiło się 1100 różnych placówek, instytucji, firm i osób prywatnych zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Rozesłanych zostało ponad 2,5 tysiąca tekstów. Również i Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Błażowej wraz ze swoimi filiami przyłączyła się do tej akcji. Otrzymaliśmy do przepisania fragment „Władcy Pierścieni”. Włączenie się do akcji „Przepisujemy Tolkiena” to nie tylko chwila na przepisanie „kawałka” tekstu, ale również możliwość spotkania z uczniami i porozmawiania o tak znanej postaci, jaką był Tolkien, czy o jego dorobku literackim. Myślę, że zarówno dorośli jak i młodzież, jeśli nawet nie czytali, to oglądali „Władcę Pierścieni” w kinie lub w telewizji, a Hobbitami, krasnoludami czy elfami zachwycił się niejeden z nas. „Hobbit, czyli tam i z powrotem” należy nawet do kanonu naszych lektur.

Jako pierwsi do udziału w projekcie zostali zaproszeni uczniowie klasy piątej ze Szkoły Podstawowej w Futomie. Zajęcia dały możliwość nie tylko przepisywania fragmentu książki, ale również stały się okazją do dobrej zabawy.W Nowym Borku fragment tekstu przepisywały uczennice z klasy VII. Filia w Białce i Kąkolówce, zaprosiła do udziału w akcji uczniów z tamtejszych szkół podstawowych. Następnie pałeczkę przejęła filia w Piątkowej, która do spotkania z Tolkienem zaprosiła uczennice z klasy VIII wraz ze swoją panią polonistką ze Szkoły Podstawowej w Piątkowej.Do akcji przyłączyła się również Szkoła Podstawowa w Lecce z nauczycielką Agatą Domaradzką. Ostatni fragment tekstu został przepisany w bibliotece w Błażowej.

Bardzo dziękujemy za udział w „Przepisywaniu Tolkiena” zarówno uczniom, jak i nauczycielom ze szkół w naszej gminie. Przepisany fragment został odesłany do Warszawy,  a efekty w postaci całej przepisanej książki zobaczymy niebawem.

Joanna Bałutowska - Bialic