16 marca wraz z uczniami klasy I S.P. w Nowym Borku rozmawialiśmy o słodkim czarno- białym ssaku zwanym Pandą, gdyż to właśnie dzisiaj przypada Światowy Dzień Pandy. Wspólnie zapoznaliśmy się z wieloma ciekawymi informacjami na temat tego puchatego zwierzaka, którego niestety nie możemy spotkać w Polsce w żadnym zoo.
Pandy znane są chyba każdemu. Te biało-czarne osobniki z rodziny niedźwiedziowatych (nazywane często „misiami”), przez długi czas były gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Dzięki współpracy zoologów, populacja pand znacznie wzrosła. Chociaż panda wielka należy do gatunku ssaków drapieżnych, próżno szukać u niej instynktów tygrysa czy niedźwiedzia polarnego. Przedstawiciele tego gatunku to roślinożercy, a ich ulubionym przysmakiem są pędy bambusa - rośliny powszechnie występującej w Chinach. Niestety, bambus jest niezbyt odżywczym źródłem pokarmu, ale - na całe szczęście - organizm pandy jest przystosowany do jego spożywania. Pojedynczy osobnik jest w stanie zjeść nawet 12,5 kilograma bambusa dziennie! Oprócz tego, pandom zdarza się okazjonalnie spożywać inne specjały - jajka, ryby czy gryzonie. Pandy są zwierzętami, które poświęcają aż do 16 godzin dziennie na szukanie pokarmu, a ich największa aktywność przypada na świt i zmierzch. Na szczęście, dzięki interwencji zoologów, tworzeniu specjalnych ośrodków i rezerwatów, gatunek ten od niedawna nie jest już na liście zagrożonych wyginięciem. Populacja pand wielkich żyjących na wolności to 1800 osobników - należy dodać do nich także te, które przebywają w ośrodkach. . Żeby stanąć z pandą oko w oko, należy zostać wolontariuszem w jednym z chińskich ośrodków. Co ciekawe, trzeba za to zapłacić! Dzień pomagania to dla wolontariusza koszt ok. 300 dolarów. Jak już wcześniej wspominałam na razie żaden ogród zoologiczny nie może pochwalić się biało-czarnym mieszkańcem przybyłym prosto z Chin. Kilka lat temu pandy miały zamieszkać w zoo na terenie Zamościa i Gdańska. Niestety do tej pory sprowadzenie osobników się nie udało - miejmy jednak nadzieję, że w niedalekiej przyszłości zobaczymy przedstawicieli tego gatunku także w Polsce. Jeśli jednak postanowimy podróżować po Europie pandę wielką możemy spotkać w : Szkocji, Belgi, Austrii, Francji oraz Hiszpanii. Poza Europą, pandy wielkie można podziwiać także w Japonii, Tajwanie, Malezji, Singapurze, Australii, USA, Meksyku oraz Kanadzie.
Po zapoznaniu się z krótkimi informacjami na temat tego ssaka dzieci wysłuchały krótkiego wiersza pod tytułem „Pan da pandzie…?” oraz wykonały (oczywiście) czarno- białe rysunki przedstawiające pandę wielką.
Serdecznie dziękuję uczniom klasy I oraz ich wychowawczyni za udział w przeprowadzonej lekcji bibliotecznej.
(źródło informacji internet)
Kinga Rybka