Najsłynniejsza lalka na świecie- przyjaciółka wszystkich małych dziewczynek  również obchodzi swoje święto. Przypada ono 9 marca. Barbie tak naprawdę nazywa się Barbara Millicent Roberts. Imię to wymyśliła Ruth Handler, która stworzyła lalkę w 1958 roku i nadała jej imię po swojej córce Barbarze. Barbie stanowi zdrobnienie od tego imienia. Przyniosło jej ogromną popularność i jest jej „znakiem rozpoznawczym”.  Pierwsza lalka Barbie stworzona została w 1958 roku, jednak na rynku zadebiutowała rok później podczas nowojorskich targów zabawek. Wtedy kosztowała 3 dolary i była dostępna w dwóch wersjach jako blondynka oraz jako brunetka. Barbie posiada  liczne rodzeństwo. Ma 3 siostry oraz 4 braci. Poza tym otoczona jest szerokim gronem przyjaciół. Firma Mattel produkująca lalki zadbała o to, by Barbie nie próżnowała. Wykonuje blisko 200 zawodów. Jest lekarką, kasjerką McDonalda, sekretarką, policjantką, prezenterką telewizyjną. Od 2011 roku na rynku można spotkać lalki, które wykonują zawody mniej reprezentowane pośród kobiet: architektki, programistki, a nawet….  Barbie prezydentka.  Chłopakiem Barbie jest Ken i stanowią najbardziej rozpoznawalną parę w świecie zabawek. Jak podaje producent lalek podobno co 3 sekundy na całym świecie sprzedaje się lalka Barbie i trafia do domu nowej właścicielki. Od kilku lat roczna wartość sprzedanych lalek wynosi miliard dolarów. Barbie jak każda gwiazda posiada profil na Instagramie. Jej fani mogą śledzić jak spędza swój dzień oraz mogą zobaczyć jej stylizacje. Posiada także konto na Facebook’u, które cieszy się niesłabnącą popularnością. Najbardziej zagorzali fani lalki Barbie nie liczą się z kosztami i chcą mieć swój upragniony model. Limitowane edycje lalek kosztują niewyobrażalne sumy pieniędzy. Najdroższa kolekcjonerska lalka z diamentową biżuterią została wylicytowana na kwotę 1 977 300 złotych! W Montrealu znajduje się Muzeum Barbie.

W środę 16 marca 2022 roku odwiedziłam grupę Biedronek z przedszkola w Kąkolówce. Nasze spotkanie planowo miało odbyć się 9 marca, jednak przełożyliśmy je na inny termin. Przedszkolaki świetnie rozwiązali quiz, który dla nich przygotowałam. Dotyczył on naszej bohaterki- Barbie. Dziewczynki opowiadały o swoich lalkach Barbie, które mają w domu. Przeczytałam dzieciom bajkę o Barbie, która wraz z siostrami spędza wakacje u babci w Willows. Dziewczyny mają specjalną misję do wykonania. Dzieci wykonały piękne rysunki przedstawiające Barbie, choć wśród namalowanych postaci znalazł się też Ken. Dzień Barbie to świetna okazja do tego, żeby przejrzeć kufer z zabawkami i odświeżyć lalkę z którą kiedyś spędzano mnóstwo czasu. Można zorganizować dla niej przyjęcie urodzinowe czy obejrzeć w telewizji bajkę z jej udziałem.

Magdalena Fornal