16 marca 2022 roku, na lekcji bibliotecznej w Bibliotece Publicznej w Piątkowej wraz z dziećmi z przedszkola wspólnie szukaliśmy w książkach ilustracji i ciekawostek  związanych z kosmosem i planetami układu słonecznego. Duże zainteresowanie światem, który nas otacza wykazali chłopcy, którzy wymienili nazwy wszystkich planet i trafnie odpowiadali na pytania: Ile planet zaliczamy do Układu Słonecznego? Która z planet jest największa, a która najmniejsza? Która planeta jest najgorętsza, a która najzimniejsza?

Dzieci chętnie słuchały ciekawostek o naszej planecie Ziemi i o Słońcu. Na pewno zapamiętają że: Ziemia krąży wokół Słońca wraz z innymi planetami, a Kosmos jest ogromną ciemną przestrzenią otaczającą Ziemię, a w nim znajdują się gwiazdy i Księżyc oraz inne ciała niebieskie. Na zakończenie przeczytałam dzieciom wiersz pt. ”Planety”, a one zaś zaśpiewały piosenki związane z tematem spotkania.

Podczas spotkania dzieci przystąpiły do projektu w ramach ogólnopolskiej kampanii "Mała książka - wielki człowiek". Każde z nich otrzymało wyprawkę czytelniczą w postaci książki "Pierwsze czytanki dla...", broszurę informacyjną dla rodziców o korzyściach płynących z czytania dzieciom oraz Kartę Małego Czytelnika, na której będą przyklejane naklejki za wypożyczenie książki dziecięcej. Dzięki tej akcji dzieci rozpoczną swoją przygodę z systematycznym odwiedzaniem biblioteki i korzystaniem z zasobów jej księgozbioru, a dodatkową zachętą będzie imienny dyplom gratulacyjny przyznawany za zebranie 10 naklejek.

Danuta Hamerla