W sobotę, 26 marca mieliśmy przyjemność gościć pisarkę, malarkę i recytatorkę Dorotę Kwokę.

Dorota Kwoka, urodzona w Tyczynie, mieszka w Rzeszowie. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące w Tyczynie. Pracuje w Rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Dziennikarka, poetka, malarka, recytatorka, członek ZLP oddział Kielce. W latach 2008 – 2015 pełniła funkcję kierownika Sekcji Teatralnej RSTK w Rzeszowie, obecnie jest honorowym członkiem tego Stowarzyszenia. Wraz ze Stachem Ożogiem nagrała ponad 60 płyt CD z poezją własną oraz zaprzyjaźnionych poetów. Wydała 8 książek: Otwieranie róży (2008), Jestem (2008), Na skrzydłach wiatru (2009), Jestem rzeką (2009 – współautorstwo z J. Kupiszewską i A. Jańcem), Za progiem (2010), Zamknięte w kufrze (2011), Wodospadem (2013), Zobaczyć Rzeszów i… (2009 – współautorstwo z B. Kotulą), Poza bielą (2019). Jest ujęta w Przestrzenie wyobraźni. Almanach Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury (2015), a także w kilku innych almanachach i antologiach. W 2013 uhonorowana przez rzeszowski ZLP „Złotym Piórem”. Otrzymała nagrodę Zarządu Województwa Podkarpackiego za całokształt działalności (2011), odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej (2013) nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Srebrny Krzyż Zasługi (…) od Prezydenta RP. Od 2010 r. jest członkiem Zarządu Stowarzyszenia Nasz Dom Rzeszów, członkiem Towarzystwa Przyjaciół Rzeszowa oraz Towarzystwa Kultury Teatralnej.

Gościnnie wystąpiła Ola Osinko z zespołem w składzie: Zuzanna Heller perkusja i Jakub Heller gitara basowa. Aleksandra Osinko - za miesiąc kończy 18 lat, uczęszcza do IV Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie na profil biologiczno-chemiczny. Ukończyła Szkołę Muzyczną I stopnia w Błażowej w klasie fortepianu, a oprócz tego gra na gitarze i ukulele. Od 2 lat uczy się w Centrum Sztuki Wokalnej, gdzie trenuje swój wokal i koncertuje pod kierunkiem dr Anny Czenczek. Jest laureatką wielu konkursów piosenki, w tym na szczeblu ogólnopolskim. Muzyka na żywo przeplatała się między wierszami recytowanymi przez naszych gości a byli nimi m.in.: Burmistrz Błażowej Jerzy, Kocój, przewodniczący Rady Miejskiej Sławomir Kowal, radna Elżbieta Pęcka, prezes TMZB Małgorzata Kutrzeba, prezes GK w Błażowej Jadwiga Szermach, Zofia Wielgos, radny Janusz Szpala, Barbara Rutkowska Kędzior, Agata Domaradzka, Renata Brzęk i Beata Woźniak. Było coś dla ducha ale także i dla ciała - syto zastawiony stół szwedzki. Bardzo serdecznie dziękuję Wszystkim, którzy zechcieli spędzić z nami to sobotnie popołudnie. Zapraszamy na kolejne imprezy organizowane przez błażowską bibliotekę.

Obszerniejsza relacja w 186 numerze „Kuriera Błażowskiego”.

Więcej zdjęć w PDFie - kliknij tutaj.

Anna Heller