Chociaż data 21 marca  większości kojarzy się z pierwszym dniem wiosny, jest to także dzień zwrócenia szczególnej uwagi na potrzeby osób z zespołem Downa. Data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Święto to zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Pomysłodawcy tego święta chcieli zwrócić uwagę społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. Futomskie przedszkolaki z zapałem włączyły się w to ważne święto i z tej okazji odwiedziły bibliotekę. Bo biblioteka to bardzo dobre miejsce do obchodzenia takich szczególnych świąt. W poniedziałek 21 marca odbyły się zajęcia dla 5 i 6 latków a w piątek dla 3 i 4 latków. Najpierw dzieci musiały odszukać poukrywane w różnych miejscach biblioteki skarpetki i dobrać się w pary a później odtańczyliśmy taniec wesołych skarpetek. Czytaliśmy też wspólnie fragmenty książki o niesamowitych przygodach dziesięciu szalonych  skarpetek. Na koniec dzieci stworzyły własne projekty skarpetek. Wszystkie bardzo oryginalne, wesołe i kolorowe. To było udane spotkanie.

Monika Wielgos