Tą akcję organizuje muzeum POLIN. Upamiętnia ona wydarzenia- powstanie w getcie warszawskim, które miało miejsce 79 lat temu. Było to w czasie II wojny światowej, kiedy ludziom żyło się w ciężkich czasach i warunkach. W czasie powstania w getcie warszawskim walczył człowiek, który po wojnie starał się pamiętać o tych trudnych wydarzeniach. Przychodził pod pomnik Bohaterów Getta Warszawskiego i składał bukiet kwiatów- żółtych żonkili. Nieżyjący już Marek Edelman pytał w książce: „I BYŁA MIŁOŚĆ W GETCIE”: dlaczego nikt mnie nie zapyta, czy w getcie była miłość?, dlaczego nikogo to nie interesuje? W tym roku akcja Żonkile ma wyjątkowy wymiar. Odbywa się w czasie, gdy za naszą wschodnią granicą trwa wojna i giną niewinni ludzie. Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna w Błażowej oraz filie przyłączyły się do tej akcji. Materiały edukacyjne towarzyszące akcji Żonkile zostały poszerzone o premiery literackie nawiązujące do hasła tegorocznych obchodów- miłość. Jednym z autorów został Paweł Beręsewicz. Ukończył anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2004 roku nawiązał współpracę z krakowskim wydawnictwem „Skrzat”. Nakładem tego wydawnictwa ukazała się m.in. seria książek o rodzinie Ciumków, a także powieść „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek”. Od 2007 roku wydaje w łódzkim wydawnictwie „Literatura”. Jego książki były nagradzane i wyróżniane w prestiżowych konkursach literackich. Jest laureatem nagrody „Guliwera”, konkursu literackiego Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek oraz Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.

W piątek 22 kwietnia 2022 roku do biblioteki zaprosiłam uczniów klasy II i klasy III. Uczniowie wysłuchali opowiadania wspomnianego autora pt. „Strasznie strasznie”. Jest w nim przedstawiona poruszająca, pełna miłości relacja ojca i syna, których życie z dnia na dzień ulega zmianie. Dotąd wiedli szczęśliwe życie. Tata i synek znaleźli się w sytuacji na którą nie mieli wpływu. Tajemnicza obręcz zaciskała się na ich mieście i w końcu zostali zmuszeni do ucieczki. Tata miał zaplanowane wyjście przez tunel, wyruszyli w drogę. Spakowali latarkę oraz inne przydatne przedmioty. Wspierali się nawzajem, rozmawiali i dzielili jedzeniem.  Nadzieja i niepokój co przyniesie jutro towarzyszyło ojcu i synowi. Uczniowie na podstawie rysunków rozpoznawali emocje. Każda osoba może je odczuwać na swój sposób. Każdy może mieć inną reakcję na konkretną sytuację. To samo wydarzenie może w kimś powodować strach, ale w kimś innym smutek. Rozmawialiśmy co dzieci zapamiętały z opowiadania. Czego się obawiał synek, na co miał nadzieję i co było dla niego ważne. Następnie drugoklasiści i trzecioklasiści podawali jakie myśli i pytania pojawiły się w głowie synka. Aby upamiętnić wydarzenia, które miały miejsce w getcie uczniowie wykonali znak pamięci o powstaniu- żonkile. Serdecznie dziękuję paniom nauczycielkom Lucynie Gąsce, Urszuli Dziepak i uczniom klasy II oraz klasy III za przyłączenie się do akcji Żonkile.

Magdalena Fornal