W środę 11 maja 2022 roku bibliotekę w Kąkolówce odwiedzili najmłodsi czytelnicy- przedszkolaki. Dzieci wiedzą czym jest biblioteka. Po krótce wyjaśniłam im różnicę między biblioteką, a księgarnią. Przedszkolaki wymienili jakie książki możemy znaleźć w bibliotece. To nie tylko bajki, baśnie, ale również lektury, leksykony, słowniki czy książki dla dorosłych. Ze względu na objętość mamy książki cienkie oraz grubsze. Pod względem wielkości możemy wyróżnić książki małe oraz duże. Dzieci dowiedziały czym zajmuje się bibliotekarz i jak powstaje książka. Autor spisuje swój pomysł na papier. Kolejnym etapem jest praca redakcyjna. Gdy pisarz ukończy swoje dzieło, zostaje przekazywane do wydawnictwa. Z kolei tam tekst jest przygotowywany do druku. Rozpoczyna się etap pracy zbiorowej. Redaktorzy pomagają ustalić wygląd zewnętrzny książki: wielkość, rodzaj papieru. Ilustratorzy zajmują się ozdobieniem książki. Na końcu powstania książki jest proces jej druku. Strony książki są drukowane na wielkich arkuszach. Następnie składane i  przycinane tak, aby były równej wielkości. Na końcu jest zszywanie lub sklejanie do okładki. Gdy książka jest wydrukowana przekazywana jest do księgarni. Przedszkolaki wysłuchały wiersza Marcina Przewoźniaka pt. „Kłopoty w bibliotece” i na jego podstawie ustaliły dlaczego ważne jest, aby w bibliotece panował porządek. Uczniowie rozwiązywali zagadki i na podstawie tytułów dopasowywali je do książeczek. Biblioteka to dobre miejsce na zaprzyjaźnienie się z książką, dlatego przeczytałam im fragment opowiadania o przyjaciołach z bajkowego lasu.

Magdalena Fornal