12 maja 2022 r. biblioteka w Nowym Borku gościła w swoich progach młodzież z klasy szóstej wraz ze swoimi nauczycielami. Wizyta miała na celu bliższe zapoznanie się z funkcjonowaniem biblioteki. Jednym słowem przeprowadziłam dla nich typową lekcję biblioteczną.

Myślę, że to dotyczy wszystkich szkół a mianowicie, że w miesiącu maju przynajmniej jedna lekcja j. polskiego jest poświęcona bibliotece. Jak funkcjonowaniu temu co się w niej znajduje oraz jak na przestrzeni lat ona także się zmieniła. Bo jednak trzeba przyznać, że obecnie praca na stanowisku bibliotekarza różni się od tej wykonywanej przez naszych poprzedników trudniących się tym zawodem. Aby dowiedzieć się co ciekawego proponuje biblioteka lub jakie ciekawe wydarzenia planuje trzeba było wcześniej pofatygować się do tablicy informacyjnej znajdującej się w samej bibliotece lub w jej pobliżu. Obecnie wystarczy odwiedzić fanpage i jesteśmy na bieżąco.

Młodzież z klasy szóstej na dzisiejszej lekcji bibliotecznej dowiedzieli się jak wygląda praca bibliotekarza od podszewki. Jak po kolei wygląda podróż książki na biblioteczny regał. W jaki sposób są rejestrowani czytelnicy. Ale także opowiedziałam im o tym jakie ja jako bibliotekarz mam obowiązki. Głównie przedstawiłam im jakie sprawozdania są wykonywane w bibliotece i w jakim celu.

Na zakończenie naszego spotkania postanowiłam sprawdzić wiedzę ogólną uczniów na temat biblioteki i książek. A najlepiej nadaję się do tego mały quiz. Oczywiście odpowiedzi były różne i takie trafione na 100 % i takie niepewne ale większość poprawnych. Tym samym uważam, że poziom wiedzy klasy szóstej jest jak najbardziej zadowalający.

Bardzo dziękuję zarówno młodzieży jak i ich nauczycielom za bardzo pożytecznie i w bardzo miłej atmosferze spędzony czas.

Kinga Rybka