W minionym tygodniu obchodziliśmy Tydzień Bibliotek – takie święto to świetny powód do odwiedzenia biblioteki. Pierwsza klasa skorzystała z tej okazji i w piątek 13 maja stawiła się w bibliotece. Najpierw rozmawialiśmy o historii książki – jak to się stało, że ludzie postanowili zapisywać niektóre historie i jak to zrobić kiedy nie znamy alfabetu ani nie mamy papieru? Ludzkość była bardzo pomysłowa i nieustannie poprawiała już wymyślone wynalazki. A wszystko zaczęło się od obrazków w jaskiniach, które ludzie malowali żeby pochwalić się udanym polowaniem. Potem było pismo węzełkowe i piktogramy a po nich tabliczki gliniane i woskowe. Przełomowym momentem w historii ludzkości stało się wynalezienie alfabetu przez Fenicjan – jednej głosce odpowiadał jeden znak. Było to ogromne ułatwienie wystarczyło tylko zapamiętać 26 znaków i gotowe…Kiedy Egipcjanie wynaleźli papirus pisanie książek stało się dużo prostsze. Później mieliśmy jeszcze etap książek ze skóry. Kiedy z Chin przywędrował papier i Gutenberg wynalazł druk ówczesne książki coraz bardziej zaczęły przypominać te które możemy dzisiaj pożyczyć w bibliotece. Pierwszakom najbardziej podobał się czytnik do ebooków dzięki któremu możemy czytać książki elektroniczne a nawet słuchać audiobooków. Po wysłuchaniu historii książki pierwszaki były gotowe na pasowanie na pełnoprawnego czytelnika biblioteki. Nowo pasowanym czytelnikom gratuluję i życzę wielu ciekawych przygód z książką.

Monika Wielgos