Jednym z najważniejszych wydarzeń w działalności biblioteki, organizowanym każdego roku, jest pasowanie dzieci klasy I na czytelników. W Bibliotece Publicznej w Piątkowej pasowanie odbyło się 23 maja 2022 r. Pierwszoklasistom towarzyszyły dzieci ze starszych klas, które podczas spotkania czytały młodszym kolegom wybrane opowiadania i uczestniczyły w lekcji bibliotecznej.

Po zapoznaniu uczniów klasy I z regulaminem wypożyczania i zasadami postępowania z książką, przystąpiliśmy do dyskusji o zaletach dobrego czytelnika. Zaproszone uczennice klasy II jako „Królowe Książki” czytały wiersze o książce mieszkającej w bibliotece. Ich treść wskazywała odczucia książki wtedy kiedy jest szanowana oraz co przeżywa kiedy jest niszczona przez czytelnika. Po odgadywaniu bajkowych zagadek i wymienieniu życzeń książki uczniowie złożyli przyrzeczenie, że będą je szanować, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Uczniowie klasy I: Jowita, Mikołaj, Nikodem, Tymon i Wiktor stali się pełnoprawnymi czytelnikami naszej biblioteki i od tej pory mogą już samodzielnie wybierać książki i rozpocząć swoją przygodę czytelniczą. Nowym czytelnikom wręczyłam pamiątkowe dyplomy, a wszystkich zaprosiłam do częstego odwiedzania biblioteki i korzystania z jej zasobów.

Danuta Hamerla