W poniedziałek 30 maja 2022r. bibliotekę w Białce odwiedzili uczniowie klasy II oraz klasy III. Maj jest miesiącem bibliotek dlatego właśnie spotkaliśmy się, aby poznać funkcjonowanie biblioteki. Biblioteka to świetne miejsce, gdzie można rozwijać swoją kreatywność, poznawać nowości czytelnicze czy świat bohaterów literackich. Możemy wymienić różnego rodzaju biblioteki: publiczne, pedagogiczne czy te najbardziej znane, a więc biblioteki szkolne z których korzystają uczniowie. Biblioteki uczą korzystania ze źródeł oraz pozyskiwania potrzebnych informacji. Uczniowie wymienili jakie książki możemy znaleźć w bibliotece. Biblioteka to skarbnica książek, dlatego każdy wybierze coś odpowiedniego dla siebie. Dzieci uczestniczyły w spotkaniu, podczas którego miały możliwość poznania zalet bycia czytelnikiem. Dowiedziały się czym zajmuje się bibliotekarz. Jego głównym zadaniem jest oczywiście obsługa czytelników. Wykonuje również inne czynności: sprawozdania, statystyki czy GUS-y. Oprócz tego sporządza protokół i robi ubytki. Uczniowie zobaczyli księgę inwentarzową i dowiedzieli się dlaczego każda książka ma swój numer. Pokazałam im kartę katalogową i wyjaśniłam na czym polega katalogowanie książek. Mam nadzieję, że podczas naszej lekcji bibliotecznej przybliżyłam drugoklasistom i trzecioklasistom instytucję biblioteki. Zapraszam do wypożyczania książek.

Magdalena Fornal