31 maja w Polsce i na całym świecie obchodzony jest Dzień Bociana Białego. Święto to zostało ustanowione przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody pro Natura w 2003 roku. Dlaczego to w Polsce szczególnie interesujemy się bocianem białym? Na świecie żyje około 200 tys. par lęgowych bocianów, z czego 50 tys. zamieszkuje właśnie Polskę. Śmiało można więc powiedzieć, że jest to prawdziwie polski ptak – mniej więcej co czwarty bocian jest urodzony właśnie tutaj! Bocian jest niewątpliwie symbolem polskich wsi. To jeden z najbardziej znanych i lubianych gatunków ptaków w kraju. Wiąże się to niewątpliwie z dumą, ale też odpowiedzialnością. Warto więc tym szczególniej zadbać o jego ochronę. Przy okazji Dnia Bociana Białego w piątek 3 czerwca zaprosiłam starszą grupę przedszkolaków z Futomy do biblioteki, żeby porozmawiać o bocianach właśnie. Zajęcia rozpoczęły się od przeczytania listu – zagadki od tajemniczego nadawcy i dopiero hasło z rozwiązywanej wspólnie krzyżówki podpowiedziało przedszkolakom kto będzie bohaterem naszego spotkania. Okazało się, że starszaki mają dużą wiedzę na temat tych pięknych ptaków. Doskonale też zdają sobie sprawę jakie trudności i niebezpieczeństwa czyhają na boćki nie tylko w drodze do naszego kraju ale też podczas pobytu u nas. Bez problemu ułożyły obrazkową historię bocianiej rodziny: od przylotu do Polski po wylot na zimowisko w Afryce. Później bawiliśmy się w bociany na łące – stanąć na jednej nodze wcale nie jest tak łatwo! A ponieważ spotkaliśmy się w bibliotece nie mogło obejść się bez jakiejś książki o bocianach. Tym razem wspólnie czytaliśmy fragmenty „Kajtkowych przygód” Marii Kownackiej. To było ciekawe spotkanie.

Monika Wielgos