ZUZU - CHŁOPIEC Z AFRYKI

Zuzu to imię sześcioletniego chłopca z afrykańskiego plemienia. To bohater najnowszej książki Martyny Wojciechowskiej pt. „Dzieci świata”. Chłopiec ten nie chodzi do szkoły, nie ma zabawek, komputera, często bywa głodny i spragniony. Musi doić wcześnie rano krowy, po południu paść kozy, ale mimo tego jest bardzo szczęśliwym i uśmiechniętym chłopcem.

Opowieścią o tym dzielnym chłopcu podzieliłam się 13 marca 2015 r. z „Pszczółkami” z błażowskiego przedszkola.

Dzieci poznały świat swoich rówieśników ich przygody, troski oraz radości, jednocześnie dowiedziały się o innych kulturach, obyczajach i tradycjach. Rozmawialiśmy o zwierzętach żyjących w Afryce. Tańczyliśmy i wykonywaliśmy różne ćwiczenia do afrykańskich rytmów. Przedszkolaki zadawały wiele mądrych pytań, na które z panią Basią Bartman starałyśmy się odpowiedzieć.

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, ile dzieci żyje w skrajnej biedzie, bez cywilizacji, a każda kropla wody to cud życia. Wiele polskich dzieci nie docenia tego co ma, a nasze dzieci mają prawie wszystko i na pewno żadne z nich nigdy nie płakało z głodu.

Myślę, że czytając maluchom właśnie takie książki -opowiadające o biedzie i ubóstwie - uczymy ich tolerancji i wrażliwości. Opowiadania dostarczają mnóstwo tematów do ciekawych rozmów z dziećmi. Zapraszam do biblioteki.

Anna Heller