26 sierpnia razem z koleżanką Kingą Rybką miałyśmy przyjemność uczestniczyć w warsztatach teatralnych, zorganizowanych przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie pt. Teatralne spotkania z książką. W tych bardzo ciekawych zajęciach, poświęconych teatrowi cieni mogły wziąć udział bibliotekarki (bo to sfeminizowany zawód) z powiatu rzeszowskiego. Warsztaty poprowadzili państwo Dagmara Jemioła – Hryniewiecka – scenograf i Henryk Hryniewiecki – aktor lalkarz. Na początku poznałyśmy nieco historii teatru cieni, a także najważniejszych dla niego twórców. Dzięki warsztatom dowiedziałyśmy się też jak zbudować ekran cieniowy, do czego znajomość praw fizyki okazała się niezbędna i jak wykonać własną lalkę. W brew pozorom lalki w teatrze cieni mogą być wykonane z różnych, także kolorowych materiałów, nie tylko z czarnego papieru. Prowadzący podzielili uczestniczki warsztatów na grupy, które wybrały sobie tekst i przygotowały do niego lalki oraz elementy scenografii. Uzbrojone we własnoręcznie wykonane bajkowe postacie  mogłyśmy przedstawić przygotowane przez siebie etiudy. Animacja lalek, nawet papierowych nie jest wcale łatwa, jednak wszystkie uczestniczki warsztatów świetnie się bawiły. To było bardzo udane spotkanie, a zdobyte umiejętności będziemy mogły wykorzystać prowadząc zajęcia z najmłodszymi czytelnikami.

Monika Wielgos