To, że czytanie książek pozytywnie wpływa na nasze umysły jest powszechnym poglądem od bardzo dawna, a uczeni udowadniają nam to na każdym kroku. W dzisiejszym świecie żyjemy w ciągłym pośpiechu. Warto znaleźć czas na czytanie, aby się wyciszyć i zrobić coś dla siebie. Książka pobudza wyobraźnię i uczy budować w niej obrazy, rozwija kreatywność i uczy koncentracji. Pomaga wzbogacać język i słownictwo. Uczy wyrażać myśli i rozumieć innych. Rozszerza świadomość i nasz świat. Jest źródłem wiedzy o innych krajach i kulturach, o przyrodzie, technice, historii - uczy mimo woli. Rozwija uczucia i zdolność do empatii. Wyrabia umiejętność wczucia się w czyjąś sytuację. Dostarcza rozrywki i emocji. Może pocieszyć i wskazać nowe możliwości. Stawia pytania, które angażują i pobudzają do dalszych przemyśleń. Uczy etyki, skłania do namysłu nad tym, co słuszne, a co nie, co dobre, a co złe. Pomaga zrozumieć siebie. Odkrycie, że są inni, którzy myślą jak my, że mamy prawo do swoich odczuć i reakcji umacnia nasze poczucie własnej wartości. Dobra książka dla dzieci, którą można czytać na głos, przynosi radość zarówno dzieciom jak i dorosłym. Czytając, zdobywamy nową wiedzę i łączymy ją z tym, co już wiemy. Dzięki temu nasz mózg pracuje i doskonali swoje działanie, co wpływa na naszą pamięć. Obcując z książką zapamiętujemy, jaka jest prawidłowa pisownia trudnych wyrazów. Dzieci, szczególnie wzrokowcy, często uczą się pisowni trudnych wyrazów nie zdając sobie z tego sprawy. Nawyk czytania i miłość do książek musi powstać w dzieciństwie, a najskuteczniejszym sposobem wychowania czytelnika jest głośne czytanie dziecku dla przyjemności. Dlatego to od nas rodziców w dużej mierze zależeć będzie, czy nasze dziecko będzie w przyszłości czytać. Dzieci, które lubią czytać dla przyjemności z dużą swobodą piszą wypracowania, są kreatywne, tolerancyjne, pięknie wypowiadają się, posiadają dużą wiedzę o otaczającym świecie.

My bibliotekarze mamy do spełnienia misję promocji czytelnictwa i przy każdej możliwej okoliczności i spotkaniu przekazujemy, jakie korzyści wynikają z czytania. 13 września 2022 roku miałam taką okazję, ponieważ bibliotekę odwiedziła młodzież ze szkoły podstawowej w  Kąkolówce pod opieką Ewy Długosz. Mamy się czym pochwalić, ponieważ nasz budynek ma bogatą historię - to tu przed wojną mieściła się karczma żydowska, Gromadzka Rada Narodowa, Rejon Dróg Publicznych, by w 1948 mogła powstać biblioteka, która też przechodziła wiele transformacji. W końcu od 2018 roku możemy pochwalić się pięknym odremontowanym budynkiem. Po zapoznaniu się z historią biblioteki i jej zbiorami, a mamy ich 51 167 woluminów, oczywiście rozmawialiśmy o korzyściach wynikających z czytania książek a także zwiedziliśmy czytelnię i oddziały. Jeszcze raz dziękuję i zapraszam do naszych bibliotek.

Anna Heller