Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych. Jest to święto zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Janinę Porazińską, wybitną pisarkę która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki.

Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Dzieci mogą też zobaczyć jak wygląda praca w bibliotece, opowiedzieć o swoich ulubionych książkach i bajkach.

Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci. Rozwijają wyobraźnię, pogłębiają pamięć, poszerzają słownictwo i przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje razem z bohaterami bajek. Głośne czytanie, co jest motywem przewodnim święta, jest z kolei dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzenia czasu dziecka z rodziną czy kolegami. Święto więc warto obchodzić każdego dnia, a jeśli każdy poświęci na nie choćby 30 minut dziennie, będzie to ogromny sukces.

Właśnie dziś błażowską bibliotekę odwiedziła „zerówka” z Błażowej. Dzieci dowiedziały się o celu i pracy biblioteki. W oddziale dla dzieci zrobiło się gwarno i wesoło. Nie zabrakło oczywiście głośnego czytania. Zapraszamy serdecznie do naszych bibliotek.

Anna Heller