Święto zostało ogłoszone w 2001r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki. W tym roku po raz 22 będziemy je obchodzić. 29 września w wielu bibliotekach w Polsce organizowane jest wspólne, głośne czytanie. Oprócz znanych pisarzy czy celebrytów, do akcji włączają się strażacy czy policjanci. Idea głośnego czytania znalazła uznanie nie tylko wśród bibliotekarzy, ale również nauczycieli, terapeutów czy aktorów, którzy chętnie biorą udział w tym projekcie. Data 29 września odnosi się do urodzin pewnej autorki książek dla dzieci- Janiny Porazińskiej. Czytanie na głos rozwija wyobraźnię, ubogaca słownictwo, a przede wszystkim buduje więzi międzyludzkie pomiędzy dzieckiem, a rodzicami czy dziadkami. Głośne czytanie wspomaga pamięć, pobudza mózg i poprawia krążenie. Największą zaletą wspólnego czytania jest spędzenie czasu i zbudowanie prawdziwej relacji z dzieckiem. Oprócz tego czytanie uwrażliwia i powoduje ciekawość świata. Dzieci, którym rodzice czytają bajki, same szybciej uczą się tej umiejętności. Możemy znaleźć książki, które opowiadają o przeróżnych problemach dzieci: akceptacja w przedszkolu, pojawienie się nowego członka rodziny. To odpowiednia okazja do wyciągania wniosków i dyskusji z przygód bajkowych postaci.

W czwartek 29 września 2022r. bibliotekę odwiedzili drugoklasiści. Przeczytałam im bajkę o Wiktorze, który wybrał się do wesołego miasteczka. Również uczniowie czytali na głos. Każdy z uczniów losował fragment opowiadania o dziewczynce, która bardzo lubiła czytać i zaprezentował go. Dziękuję uczniom klasy II oraz wychowawczyni pani Marii Borowiec za udział w tej akcji i promowanie czytelnictwa.

Magdalena Fornal