W ubiegły piątek tj. 28 października gościłam w bibliotece najmłodsze dzieci, które  biorą udział w projekcie pt. „Mały miś w świecie wielkiej literatury”. Głównym celem projektu jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa we współpracy z przedszkolami, szkołami podstawowymi i bibliotekami. Jednocześnie jest to zachęta dla  dorosłych do głośnego czytania dzieciom, przez co wprowadzone zostają one w świat literatury. Wspólne czytanie budzi w dziecku zaciekawienie książką i wyrabia właściwe zachowania czytelnicze. Przedszkolaki odwiedziły bibliotekę razem ze swoim misiem, który nazywa się Krzyś. Niektóre z dzieci były w bibliotece po raz pierwszy i wszystko w tym miejscu było dla nich nowe. Wspólnie zastanawialiśmy się  nad tym, kto może do biblioteki przyjść, czy za wypożyczone książki trzeba zapłacić, czy książki wypożyczają tylko dzieci, a tak naprawdę  to co interesującego jest w tych książkach . Szukaliśmy też najmniejszej , największej  i najgrubszej książki w bibliotece . A na koniec  zastanawialiśmy się nad tym co lubią książki i wspólnie  z misiem Krzysiem ułożyliśmy  zasady jakie trzeba stosować kiedy mamy do czynienia z książkami. Przedszkolaki wiedzą już, że książki nie lubią kiedy się nimi rzuca, dotyka brudnymi rękami albo wyrywa im kartki. Książkowe zasady przedszkolaki wzięły do swojej sali i z tego co wiem powiesiły go w kąciku czytelniczym.

Monika Wielgos