Jadwiga Kupiszewska  ….i nagle znikasz w ciemnych obłokach

25 listopada 2022 r. w auli szkoły podstawowej w Błażowej odbyło się spotkanie autorskie z Jadwigą Kupiszewską – poetką, malarką, animatorką kultury. Z wykształcenia biolog  cytolog. Ukończyła Wydział Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej praca magisterska znalazła się w zbiorowym wydaniu Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Autorka książek poetyckich: Wieniec dożynkowy, Jestem Rzeką, Moja Bernardyńska, W prześwicie wieżowców, Pamiętnik zwany Ma-ka-gi-gi, Co mówią ulice Rzeszowa, Zostawić dzień, …i nagle znikasz w ciemnych obłokach, Korowód pór roku, edukacyjnej bajki dla dzieci pt. Komputerowe sny, Testuję kolory. Autorka licznych scenariuszy do widowisk poetycko – muzycznych. Jest laureatką wielu nagród, a twórczość Pani Jadwigi od lat publikowana jest na łamach Kuriera Błażowskiego”.

Pomysłodawcą spotkania i autorem scenariusza była Miejsko -Gminna Biblioteka Publiczna w Błażowej, a do współpracy zaprosiła Zespół Szkół w Błażowej. Takie spotkania, już przed paroma laty były organizowane i cieszyły się dużym zainteresowaniem. W piątkowe popołudnie pięknie udekorowana aula szkoły podstawowej zapełniła się gośćmi, których powitała Maria Kruczek Dyrektor Zespołu Szkół w Błażowej. Uczestnicy spotkania usłyszeli piękne wiersze i garść wspomnień o rodzicach Jadwigi Kupiszewskiej: Bolesławie Marszałku i Stefanii Dodolak, zawartych w książce „…i nagle znikasz w ciemnych obłokach”. Książka mówi o trudach miłości Bolesława i Stefanii, którzy bez względu na trudności połączeni zostali węzłem małżeńskim, krótko przed II wojną światową. W rolę rodziców Pani Jadwigi wcielili się uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego w Błażowej Wiktoria Kiszka i Szymon Bober. Poezję przedstawili nam Małgorzata Kutrzeba, Janusz Szpala, Wiktoria Kulasa, Karol Król, Julia Tereszak, Ola Murias, Paweł Wania, Ola Ulbrich, Liwia Słowik, Mateusz Jamróz i Beata Frańczak, która również przygotowała młodzież do występu. Spotkanie swym śpiewem uświetnili Agata Szul, Dariusz Szmist, Aleksandra Osinko, Ola Kustra, i uczennice z zespołu wokalno-muzycznego: Joanna Gromek, Wiktoria Najda, Julia i Patrycja Tereszak i Aleksandra Ulbrich. Nad oprawą muzyczną czuwał Andrzej Szul. Scenografię przygotowała Małgorzata Kusz. Na zakończenie wspólnie z Agtą Szul i Dariuszem Szmistem zaśpiewaliśmy piosenkę Jonasza Kofty ,,Pamiętajcie o ogrodach”, która towarzyszy naszym spotkaniom od lat. Nie zabrakło poczęstunku o który zadbały panie z kuchni i z biblioteki. Dziękuję serdecznie Pani Jadwidze za przybycie, Pani Dyrektor wraz z nauczycielami, młodzieży i Wszystkim, którzy zechcieli spędzić z nami ten wieczór. Myślę, że jeszcze wiele takich spotkań przed nami na, które już serdecznie zapraszam.

Anna Heller

Więcej zdjęć w PDFie - kliknij tutaj.