W środę 7 grudnia 2022 roku odbyło się kolejne spotkanie Miłośników Dobrej Książki. Rozmawiałyśmy o książce Anny Trojanowskiej pt. „Piołun na zapomnienie”. Autorka z wykształcenia farmaceuta oraz etnolog. W swoich pracach naukowych sięga historii farmacji. Napisała m. in. : „Epidemie. Krótka historia” czy „Człowiek z brzytwą”.

„Piołun na zapomnienie” to powieść, która przedstawia realia życia, jakie panowały ponad 100 lat temu. 27- letnia Lea wychodzi za mąż za aptekarza Józefa i przenosi się do Warszawy. Wychowywała ją ciocia Anastazja i to ona wybrała kandydata na męża. Znajomość leczniczych ziół przydaje jej się w codziennym życiu. Lea za wszelką cenę chce dowiedzieć się o losie pierwszej żony Józefa. Przeszłość okazuje się niebezpieczna – dawne ukryte sekrety męża wychodzą na jaw. Krążyły plotki, że Sabina popełniła samobójstwo. Mężczyzna chciał podać do wiadomości publicznej fałszywych wyrabiaczy produktów, jednak jego wspólnik Reutowicz nie zgodził się. Dochodzi do serii nieszczęśliwych wypadków. Józef został pobity, a laboratorium zniszczone. Wkrótce mąż Lei zmarł. Kobieta odkryła, że podrabiano opakowania i etykiety na lekach. Odbyła praktykę i chciała założyć swój biznes. Jednak Lea była tak zdeterminowana, że postanowiła na własną rękę pojechać do ojca Sabiny.  W aptece wybuchł pożar. Lea została poszkodowana i była w ciężkim stanie. Ożeniła się z Reutowiczem. Zaś Sabina trafiła do zakładu dla osób leczonych psychicznie.

Zdania na temat książki były podzielone. Niektórym się podobała, zaś były osoby, które uważały, że jest za długa. „Piołun na zapomnienie” to powieść bardzo obszerna jednak czyta się ją w „oka mgnieniu”. Pojawiają się w niej szczegółowe opisy dotyczące funkcjonowania apteki w tamtych czasach oraz wyrabiania maści czy innych medykamentów. Jej kontynuacją jest tom II pt. „Smak dymu”. Zachęcam do lektury!

Magdalena Fornal